iddaa tahminleri canlı iddaa

Böcekler Neden Evinize Aittir?

Böcekler Neden Evinize Aittir?

Böcekler Niçin Evinize Aittir?

Böcekler Niçin Evinize Aittir? Wolves İlaçlama Tek ev olduğunuzda bir ev boş hissedebilse de, hakkaten değil. Tipik bir insan evinde kabaca 100 tür böcek, örümcek ve öteki böcek ilaçlama istanbul wolves eklembacaklılar bulunur ve yeni bir araştırmaya gore bu mevzuda yapabileceğimiz pek bir şey yok.

Eklembacaklılar iğrenç bir firma olabilir, sadece onların varlığı ne olursa olsun bizi rahatsız etmemelidir. Araştırmacılar, birçoğunun yanlışlıkla içeri girdiğini ve fazlaca azının herhangi bir soruna niçin bulunduğunu söylüyor. Büyük çoğunluğu zararsızdır ve hatta bazıları destek olabilir.

Yeni bir emek verme , fazlaca senelik bir parçasıdır, yedi kıta inceleme projesi evlerimizde içerisinde minicik ekosistemlerin üstünde duruldu. Bu canlılar minimum 20.000 senedir insan konutlarında yaşıyor ve çalışmanın gösterdiği şeklinde, evlerimizi ne kadar pak tutarsak tutalım hala bizimle yaşıyorlar. Araştırmacılar, böceklerin ve örümceklerin hemen hemen her insan evinin düzgüsel bir parçası bulunduğunu söylüyor.

California Bilimler Akademisi’nde (CAS) doktora sonrası araştırmacı olan baş yazar Misha Leong, “Kendimiz için yarattığımız evin bununla birlikte böcekler ve öteki yaşamlar için iyi mi karmaşa, kapalı bir hayat alanı oluşturduğunu anlamaya ve çalışmaya başlıyoruz” diyor. Bir açıklamada. “Bu asırlık bir arada yaşamayı ve bunun fizyolojik ve zihinsel sağlığımızı iyi mi etkileyebileceğini daha iyi anlamayı umuyoruz.”

Aslına bakarsak, sık sık davetsiz konuk olarak gördüğümüz böcekler, iç mekan biyomlarımıza yarar sağlayabilir, çalışmanın ortak yazarı ve CAS entomologu Michelle Trautwein’e işaret ediyor.

Trautwein, “Davetsiz böcek oda arkadaşı fikri kulağa hoş gelmese de, evlerdeki böcekler sağlığa dolambaçlı bir halde katkıda bulunabilir” diyor. “Giderek artan sayıda delil, birtakım çağdaş hastalıkların daha geniş biyolojik çeşitliliğe, bilhassa mikroorganizmalara maruz kalmamamızla bağlantılı bulunduğunu gösteriyor ve böcekler, bu mikrobiyal çeşitliliğin iç mekanlarda barındırılmasında ve yayılmasında rol oynayabilir.”

Böcekler Neden Evinize Aittir?
Böcekler Niçin Evinize Aittir?

mükemmel iç mekanlar

Bütün oda tiplerinden toplanan yaklaşık eklembacaklı çeşitliliği. (Fotoğraf: Matthew A. Bertone / PeerJ)

Yeni emek verme, 300 taksonomik ailede ortalama 600 eklembacaklı çeşidini temsil eden 554 odadan ortalama 10.000 misal veren Şimal Carolina’daki 50 evin araştırmalarına dayanıyor. Bu, ” iç mekan biyomunun bütün eklembacaklı faunasını” ana hatlarıyla ortaya koyan ve eklembacaklı çeşitliliğinin daha zengin evlerde daha yüksek bulunduğunu gören ” Büyük İç Mekanlar ” projesinin son olarak güncellemesidir .

Trautwein , Washington Post’a verdiği demeçte , bu araştırmalar Şimal Carolina’yı misal bir bölge olarak kullanırken, bulgular araştırmacıların dünya genelinde evlerde gördüklerini yansıtıyor . “Dünyanın her yerindeki evleri örnekliyoruz ve bu küresel olarak doğru” diyor. “Böcekler yarattığımız sınırlara, sınırlara hürmet duymuyor. Evlerimizi bir tek hayat alanlarının uzantısı olarak görüyorlar.”

Proje, yaklaşık bir evin ortalama 121 eklembacaklı “morfo türü” yahut görünüşe gore kolayca ayırt edilebilen türlere haiz bulunduğunu buldu. En yaygın olanları, yaklaşık bir odadaki eklembacaklıların yüzde 23’ünü meydana getiren Diptera sırasındaki sineklerdir. Sırada böcekler vardı (yüzde 19); örümcekler (yüzde 16); karıncalar, arılar yahut yaban arıları (yüzde 15); bitler (yüzde 4); ve Hemiptera sırasına gore “reel böcekler” (yüzde 4).

Araştırmacılar , 2016’da gösterilen daha önceki bir çalışmada , “Eklembacaklılar evin her seviyesinde ve bütün oda tiplerinde bulunmuş oldu.” , halı böcekleri, safra tatarcık sinekleri ve karıncalar.

Halıda bir böcek şeklinde saklanmak

Scientific Reports dergisinde gösterilen yeni araştırmaya gore , eklembacaklılar en pak evlerde bile bol bol bulunuyor. Emek verme, bir evin eklembacaklı çeşitliliğinde düzenliliğin mühim bir rol oynamadığını buldu (bodrumların ve tarama alanlarının dağınık alanlarında gelişen mahzen örümcekleri hariç). Köpeklerin, kedilerin, ev bitkilerinin, tozun yahut pestisitlerin varlığı da yoktur.

Evinizi pak ve tertipli tutmak için pek fazlaca iyi niçin var, sadece CAS’ın bir basın açıklamasında açıklamış olduğu şeklinde, insan davranışları evlerimizi hangi böceklerin ve örümceklerin paylaştığını belirlemede “asgari bir rol” oynuyor.

Tekrar de emek verme birtakım kalıpları ortaya çıkardı. Eklembacaklılar, bir binanın alt katlarını tercih ediyor şeklinde görünüyor, araştırmalar zemin katlarda ve bodrumlarda, bilhassa büyük odalarda daha çok çeşitlilik gösteriyor. Halı kaplı odalarda, zemini çıplak olanlara gore daha geniş bir aralık ve daha çok pencere ve kapıya haiz “havadar” odalarda da bulunmuş oldu. Oturma odaları şeklinde ortak alanlar, döşek odaları, banyolar yahut mutfaklardan daha çok biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yaparken, bodrum katları, örümcekler, akarlar, kırkayaklar, deve cırcır böcekleri ve yer böcekleri şeklinde benzersiz mağara sakinlerine ev sahipliği yapma eğilimindedir.

‘Karmaşa bir ekolojik yapı’

Araştırmacılar, her tür odada, yerleşik eklembacaklıların ve dışarıdan dolaşan başıboşların oynadığı kilit rollerle “vahşi ve avdan oluşan karmaşa bir ekolojik yapı” buldular.

Araştırmacılar, topladıkları örneklerin çoğunun tesadüfi davetsiz misafirler bulunduğunu söylese de, birtakım eklembacaklı türleri içeride yaşamak için evrimleşmiştir. Örnek olarak safra ortaları, dış mekan bitkileriyle beslenir ve içeride fazlaca uzun vakit hayatta kalamaz.

2016 senesinde North Carolina State Üniversitesi’nde böcekbilimci olan takım üyesi Matthew Bertone, “Bu canlılardan kayda kıymet bir çeşitlilik toplarken, insanların bu türlerin hepsinin aslen her insanın evinde yaşamış olduğu izlenimini almasını istemiyoruz” dedi. “Bulduğumuz eklembacaklıların bir çok aleni bir halde dışarıdan gelmiş, kesme çiçeklerle getirilmiş veya başka bir halde yanlışlıkla getirilmiş. Evlerimizde yaşayacak donanıma haiz olmadıkları için çoğu zaman oldukca ivedi ölüyorlar.”

Kasıtlı davetsiz misafirlere erişince, bir çok dürüst vatandaşlardır. Bertone, “Evlerde bulduğumuz eklembacaklıların büyük çoğunluğu zararı dokunan türler değildi” diye ekledi. “Ya örneklenen bütün odaların yüzde 65’inde bulunan örümcek ağı örümcekleri şeklinde barışçıl beraber yaşayanlardı veya tatarcıklar ve yaprak bitleri şeklinde tesadüfi ziyaretçilerdi.”

İyi yanlışlar, fena böcekler

Anket zararlıları buldu, bir tek fazlaca değil. Evlerin yüzde 6’sında Alman hamamböceği, yüzde 28’inde yer altı termitleri, yüzde 10’unda pireler vardı ve tahtakurularına asla rastlanmadı. Araştırmacılar , evlerin ortalama yüzde 74’ünde hamamböceği vardı, sadece yalnızca üçünde Amerikan hamamböceği vardı – “reel bir haşere”, diyor araştırmacılar. Geri kalanlar, birazcık daha iyi bir üne haiz olan dumanlı kahverengi hamamböcekleriydi.

Yalnız iç mekan eklembacaklıları sıklıkla iyi huylu olmakla kalmaz, bazıları da yararlı olabilir. Trautwein’in, insan bağışıklık sistemini güçlendirebilecek olan mikrobiyal çeşitliliği teşvik etmedeki rollerine ayrıca, bazıları daha direkt avantajlar da sunuyor. Ev örümcekleri, sözgelişi sinekler, güveler ve sivrisinekler şeklinde muhtelif zararlıları bölgeler ve ev kırkayaklarının cırcır böcekleri, kulağakaçanlar, hamam böcekleri ve gümüş balıkları avladığı tanınmaktadır.

Bilim insanları, bu evcil yırtıcı hayatın çeşitliliğini araştırarak, evlerimizdeki benzersiz ekosistemlere daha çok fer tutmayı umuyorlar. Ve bu önemsiz bir vazife değil: 2015 senesinde meydana getirilen bir araştırmaya gore , iç mekan biyomu, Dünya’nın en süratli büyüyen ortamı .

Leong, “Evlerimizin dış ortamdan korunduğunu düşünmekten hoşlansak da, günlük yaşamlarımızı sürdürürken yırtıcı ekolojik dramlar derhal yanı başımızda ortaya çıkıyor olabilir” diyor. “Bazı zamanlar görünmez olan bu ilişkiler ve kendimiz için seçtiğimiz evlerin bununla birlikte kendi iç mekan ekosistemlerini iyi mi beslediği ile alakalı giderek daha çok şey öğreniyoruz.”

Tıkla Mesaj Gönder
WOLVES İLAÇLAMA
HOŞGELDİNİZ
Nasıl Yardımcı Olabiliriz..
Tıkla Hemen Ara