iddaa tahminleri canlı iddaa

Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek

Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek Wolves İlaçlama

Zararlıları ve Nebat Hastalıklarını Tedvir etmek

Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek Wolves İlaçlama zararlılar, nebat rahatsızlıkları ve yabani otlar ekinler için ciddi tehditler olabilir. Kimya şirketleri, tek çözümün pestisitleri tertipli olarak püskürtmek bulunduğunu söylüyor. Sadece kimyasallar çözdüklerinden daha çok soruna niçin olabilir . Sürdürülebilir ziraat, mahsulleri, zararlıları, rahatsızlıkları, yabani otları ve toprak hayatını dengede böcek ilaçlama istanbul wolves tutmak için doğayla beraber çalışır. Buna naturel haşere yönetimi yahut entegre haşere yönetimi (IPM) denir.

Organik haşere yönetimi, haşereler ve nebat hastalıklarıyla alakalı sorunları önler ve zararı dokunan kimyasalları vücudumuzdan ve çevremizden uzak meblağ. Ek olarak kimyasal bağımlılık ve pestisit direnci problemlerini da önler . (Haşere problemlerini çözmeye yönelik birtakım acele yöntemler için, “Organik pestisitlerle püskürtme” ve “Zararı olan kontrolü için fizyolojik yöntemler”e bakın. )

Pestisit kullanmaya hevesli olsanız bile, haşerelerin mahsullerinize zarar verip vermediğini, ne kadar zarar verdiğini ve tarlalardaki canlıların haşereyi esasen denetim edip etmediğini bilmek tekrar de önemlidir. Sonrasında kimyasalları ne süre ve ne süre kullanacağınıza ve ne tür kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Hem zararlıları bununla birlikte rahatsızlıkları denetim etmenin en iyi yolu bitkileri sıhhatli tutmaktır.

Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek Wolves İlaçlama
Zararlıları ve Nebat Hastalıklarını Tedvir etmek Wolves İlaçlama
 • Sıhhatli toprak oluşturun . Sıhhatli toprak, arkadaş böceklere yuva sağlar ve birçok nebat hastalığının önlenmesine destek verir.
 • Nebat dayanıklı çeşitler . Seçtiğiniz tohumların yaygın zararlılara ve hastalıklara karşı dirayetli olduğu için güvenilir olmak için çiftçilere yahut yayım temsilcilerine tohumlar ile alakalı danışın.
 • Feza bitkileri doğru . Mahsulleri birbirine oldukça yakın dikmek, yapraklara ulaşan güneş ışığını ve havayı sınırlar ve rahatsızlıkların gelişmesine izin verir. Sadece ekinleri daha uzağa dikmek yabani otlara yer açar, toprağı kurutur ve hasadı azaltabilir. Her mahsul için hangi aralığın en iyi kararı verdiğini görmek için gözlem yapın.
 • Doğru zamanlarda ekin . Zararlılar ve hastalıklar çoğu zaman ilk yağmurlar yahut ilk sıcak gün benzer biçimde hava koşullarına reaksiyon verir. Her mahsulün iyi mi büyüdüğünü kovuşturmak ve öteki çiftçilerle bu kalıplar ile alakalı konuşmak, ekim için en iyi zamana karar vermenize destek olabilir. Her zamankinden daha erken ekim, mahsullerin muayyen bir zamanda gelen zararlılara yahut hastalıklara direnecek kadar büyük olmasını sağlayabilir. Sonrasında ekim yapmak, zararlıların yahut rahatsızlıkların çoğunun yemek eksikliğinden yaşama veda etmesine niçin olabilir.
 • Muhtelif mahsuller ekin ve mahsul desenlerini değiştirin . Bir tek 1 çeşit bitkinin bulunmuş olduğu geniş alanlar, o bitkiyi seven haşereleri kendine çeker.
 • Aşağıdan su. Yukarıdan sulama, toprakta yaşayan rahatsızlıkların bitkilere sıçramasına niçin olabilir. Ve kaygan yapraklar ve saplar, rahatsızlıkların büyümesi için iyi yerlerdir. Damla sulama yahut salma sulama kullanmak , nebat yapraklarını ve gövdelerini sıhhatli tutabilir.

zararlıları ara

Nebat yiyen böcekler, çiftçiliğin düzgüsel bir parçasıdır. Bilhassa zararlıları yiyenler olmak suretiyle öteki böcek türleri ile dengede kaldıkları sürece ekinlere oldukça azca zarar verirler.

Ekinlerinizi tertipli olarak inceleyin. Bu, arkadaş böceklerin işlerini yapmalarına ne süre izin vereceğinizi ve ne süre naturel pestisit püskürtmeniz yahut öteki haşere denetim yöntemlerini kullanmanız gerekebileceğini anlamanıza destek olacaktır. Zararlıları ve rahatsızlıkları ararken aşağıdaki benzer biçimde sorular problem:

 • Bitkinin parçaları bir böcek tarafınca yenir mi?
 • Hasar artıyor mu? Mahsul verimini etkisinde bırakır mi?
 • Arkadaş böcekler zararlıları denetim altında tutuyor mu?

Bir haşere mi, bir dost mı yoksa zararsız mı?

Ara ara görülmesi en basit olan böcekler, zararlıları yiyerek bitkileri korumaktır. Ya da nebat, birtakım haşere hasarlarına dayanabileceği ve sıhhatli kalabileceği bir gelişme aşamasında olabilir.

Solucanlar sıhhatli toprak için önemlidir. Arılar, örümcekler ve suda yaşayan (pirinç tarlalarında olduğu benzer biçimde) böceklerin bir çok arkadaştır ve haşereleri denetim etmeye destek verir. Ek olarak, arkalarında uzun, ince tüpleri olan minik yaban arıları yahut sinekler de muhtemelen arkadaştır. Ekinlerinize destek olabilmeleri için böcek arkadaşlarınızı bir tek bırakmak en iyisidir.

Zararı olan mı, dost mı yoksa zararsız mı olduklarını öğrenmek için tarlalarınızdaki böcekleri izleyin. Birtakım böceklerden güvenilir değilseniz, birtakım nebat parçalarıyla beraber bir kapta toplayın ve birkaç gün süresince izleyin. Böcek yumurtaları bulursanız, yumurtadan çıktıklarına bakın. Minik solucanlar yahut kurtçuklar (larva) salınırsa, zararı dokunan olabilirler. Uçan böcekleri özgür bırakırlarsa, çoğu zaman dost canlısıdırlar.

Zararlıların ekinlere zarar vermesinin başlıca yolları, onlardan sıvıyı emmek ve onları yemektir.

 • Sap emiciler içinde yaprak bitleri, kıstas böcekleri ve etli böcekler, yaprak ve nebat hunileri, beyaz sinekler, tripler, akarlar ve nematodlar bulunur.
 • Nebat yiyen böcekler içinde tırtıllar, sümüklü böcekler, salyangozlar, nebat ve bakla deliciler bulunur.

Şayet bir zararlıysa, ondan iyi mi kurtulabilirsiniz?

Haşerenin ekinlere iyi mi zarar verdiğini öğrendikten sonrasında, o tür haşere için yapılma naturel pestisitleri kullanabilirsiniz .

Haşerenin ne süre ortaya çıktığını ve çevresiyle ilişkisini öğrendikten sonrasında , haşere kontrolünün fizyolojik yöntemlerini kullanabilirsiniz . Bu soruların yanıtları, bir haşerenin iyi mi denetim edileceğini bilmeye destek olabilir: O nereden geliyor? Ekinlere ne süre zarar verir? Bir formda ortaya çıkıp sonrasında başka bir forma mı dönüşüyor (mesela, tırtıllar güvelere ve kelebeğe dönüşüyor)? Kuşlar, öteki böcekler yahut tarla yaratıkları için yemek mi?

Organik pestisitlerle püskürtün

Organik pestisitler, kimyasal spreylere gore insanlara ve çevreye oldukça daha azca zarar vererek mahsulün zarar görmesini önler. Kimyasallardan daha basit yapılırlar ve daha ucuza mal olurlar.

Sadece naturel pestisitler bile dikkatli kullanılmalıdır. Hiç ihtiyacınızdan fazlasını kullanmayın. Onları kullandıktan sonrasında her zaman ellerinizi sudan geçirin. Yemekleri yemeden yahut satmadan ilkin her zaman sudan geçirin. Organik bir pestisit birtakım koşullarda iyi netice verirken bazılarında işe yaramayabilir. Bir tür işe yaramazsa, öteki türleri kontrol edin.

Nebat yiyen böcekler için naturel pestisitler

 1. Kullanmak arzu ettiğiniz bitkiyi toplayın, kurumasını bekleyin ve kurutulmuş bitkiyi toz haline getirin.
 2. Tozu gece süresince suda beklemeye alın (1 litre suya 1 avuç toz).
 3. Katıları çıkarmak için karışımı bir elek yahut bezden dökün.
 4. Pestisitlerin bitkilere yapışmasına destek olmak için birazcık yumuşak sabun ilave edin.
 5. Karışımı bitkilerin üstüne püskürtün yahut serpin. Karışımınızı ilkin 1 yahut 2 nebat üstünde kontrol edin. Bitkilere zarar veriyor benzer biçimde görünüyorsa, oldukça kuvvetli olabilir. Daha çok su ilave edin ve iyi görünene kadar kontrol edin.
 6. Gerektiği kadar ve yağmur yağdıktan sonrasında tekrarlayın.

Özsu emici böcekler için naturel pestisitler

Sap emici böcekler, soluk alma deliklerini tıkayan yumuşak sabun yahut yağ ile kaplanarak öldürülür. Bitkilere hafifçe sabunlu su yahut bitkisel yağ ile karıştırılmış su püskürtmek bu zararlıları öldürür. Bitkilere, toprağa ve böceklere zarar verdikleri için deterjan yahut kuvvetli sabun kullanmayın.

Öteki naturel pestisitler

Suda seyreltilmiş ve bitkilere püskürtülen idrar zararlıları öldürür. 1 bardak idrarı 10 bardak su ile karıştırın. Kapalı bir kapta 10 gün beklemeye alın. 10 gün sonrasında karışımı ekinlerinize püskürtün.

Tütün birçok zararlıyı öldürür. 1 su bardağı tütün yaprağını yahut izmaritini 5 litre suda kaynatın. Yaprakları yahut izmaritleri süzgeçten geçirin, birazcık sabun ilave edin ve bitkilere püskürtün. Domates, patates, biber ve patlıcan üstünde tütün kullanmayın. Bu bitkilere zarar verir ve onlara hücum eden bir çok zararlıyı öldürmez.ÖNEMLİ! Tütün suyu zehirdir! Tütün suyunun cilde yahut kıyafetlere bulaşmasından kaçının. Tütün yapraklarını kaynatırken buharını solumaktan kaçının.

Haşere kontrolünün fizyolojik şekilleri

Alışkanlıklarına ve hayat döngülerine bağlı olarak zararlıları denetim etmenin yahut yırtıcıları ve parazitleri teşvik etmenin birçok yolu vardır. Kullandıkları yöntemler ile alakalı data edinmek için öteki çiftçilerle konuşun.

Hayvanlar ve böcekler

Birçok kuş, yarasa, yılan ve böcek zararlıları yer ve ekinleri tozlaştırır. Bir kuşun ne yediğini gagasının türüne ve tarlalarınızda iyi mi davrandığını izleyerek anlayabilirsiniz. Birtakım çiftçiler ekin yiyen kuşları korkutmak için parlak kağıtlar, eski kasetlerden bantlar ve ekinlerin yanına metal artıkları benzer biçimde parlak şeyler asarlar.

Bir çok yarasa sivrisinek yer. Sadece birtakım yarasalar meyve yer, bazıları ise hayvanları ısırır. Onları yiyecek yerken izleyerek yahut geceleri uyudukları zeminin altındaki yiyecek kalıntılarına bakarak, ağaçlarınızdaki meyveleri mi yediklerini yoksa sizi ısıran böcekleri mi yediklerini yahut ekinlerinizi mi yediklerini anlayabilirsiniz.

Birtakım fizyolojik haşere denetim şekilleri

Meyve sineklerini denetlemek için, içerisinde meyve sineği büyüklüğünde delikler bulunan plastik bir şişeye birazcık çürüyen meyve koyun. Korumak arzu ettiğiniz meyve ağacına, meyve olgunlaşmadan ortalama 6 hafta ilkin (sinekler meyve üstüne yumurta bırakmaya başladığında) asın. Sinekler uçacak fakat dışarı çıkamayacaklar.

Şişede birkaç minik delik açın.Meyve sineği tuzağı

Birçok minik yaban arısı polenle beslenir ve zararlılara saldırır. Oldukça sayıda polen üreten çiçekli bitkiler yetiştirmek bu yaban arılarını çekecek ve eşek arıları ekinleri zararlılardan koruyacaktır.

Tarlanızın etrafına dikilen uzun ağaçlar çekirgeleri durdurabilir yahut tarlanızın üstünden geçmiş olmasına niçin olabilir. Ağaçlar ek olarak faydalı böcekler için barınak sağlar.

Karıncalar şiddetli yırtıcılardır. Ekinlerinize kurtçuklar saldırırsa, saplara yahut hasat edilen yumru köklere şekerli su serpin. Karıncalar şekerli su için gelecek ve kurtları yemeye duracak!

Birçok uçan böcek, yumurtalarını ekinlerin üstüne bırakır. Yumurtalar ondan sonra kurtçuk ve tırtıl zararlılarına dönüşür. Bir kova yahut su dolu bir deliğin üstüne bir meşale yahut lamba asmak
, ondan sonra suya düşen ve boğulan uçan böcekleri çekecektir .
Bu, herhangi bir yumurta bırakılmadan yahut yumurtadan çıkmadan ilkin problemi çözer.

Kırpma desenlerini değiştir

Aynı nebat ailesindeki mamüller, aynı zararlılara ve hastalıklara yakalanabilir. Mesela, devamlı aynı tarlaya patates ekersen, patates böceği o tarlada yaşamaya ve üremeye gelebilir. Fakat her 3 yılda bir yiyemeyecekleri bir şey ekersen, böcekler masraf veya ölürler. Üçüncü sene mahsulü, domates yahut biber benzer biçimde patatesin akrabası olmamalıdır. Mısır benzer biçimde tamamen değişik bir şey olmalı. Buna ürün rotasyonu denir . Rahatsızlıkları ve zararlıları önlemenin 2 yolu, mahsulleri döndürmek ve muhtelif mahsulleri beraber dikmektir.

Ekinleri döndür

Dönen ekinler (muayyen bir tarlada yetiştirdiğiniz ekinlerin değiştirilmesi), rahatsızlıkları ve zararlıları onları yiyecekten yoksun ederek denetim eder. Ek olarak değişik besinler ilave ederek toprağı iyileştirecektir. Mesela, bir mevsimde tahılları, bir sonrakinde fasulyeleri döndürmek, toprağı daha varlıklı hale getirecektir. Tahıllar uzar ve naturel madde sağlarken, fasulye toprağa azot ekler.

Süt devedikeni bitkisi
zararı dokunan yaprak bitlerini kendine çeker.Yakındaki besin ürünlerinde azca sayıda yaprak biti bulunur.Tuzak bitkileri, zararlıları ekinlerinizden uzaklaştırır.

Muhtelif mahsulleri beraber ekin

Değişik nebat türlerinin ekimi, yararlı böceklerin yaşaması için bölgeler sağlar ve haşerelerin yemeyi sevdikleri ürünü bulmasını zorlaştırır. Birçok türde mahsulün yetiştirilmesi de besin güvenliğini artırır, bundan dolayı bir mahsul başarısız olursa, kullanılacak başkaları da vardır. Değişik mahsulleri yan yana dikmek, zararlılara karşı şu yollarla koruma sağlar:

 • Birtakım kuvvetli kokulu otlar ve sebzeler zararlıları uzak meblağ.
 • Birtakım çiçekler zararlıları yiyen yırtıcıları çeker.
 • Birtakım bitkiler zararlıları “tuzağa düşürür”. Bu, zararlıları uzak tutmanın tam tersi bir fikirdir. Zararlıların ürününüzden daha oldukça sevilmiş olduğu bir şey ekerseniz, “tuzak bitkisi” üstünde bırakılırlar ve mahsulünüzü kendi kendine bırakırlar.

Çiftçiler ek olarak her birinin yararını çoğaltmak için ağaçları hayvanlar ve ekinlerle birleştirir .

Tıkla Mesaj Gönder
WOLVES İLAÇLAMA
HOŞGELDİNİZ
Nasıl Yardımcı Olabiliriz..
Tıkla Hemen Ara