iddaa tahminleri canlı iddaa

Zararlıların Biyolojik Kontrolü

Zararlıların Biyolojik Kontrolü

Zararlıların Biyolojik Kontrolü

Zararlıların Biyolojik Kontrolü Wolves İlaçlama bahçenizdeki haşereleri denetim ederken birkaç seçeneğiniz vardır: Kimyasal arıtma (pestisitler) yahut biyolojik denetim. Pestisitler etkilidir böcek ilaçlama fiyatları wolves sadece faydalı böceklerin yanı sıra hedeflediğiniz haşereler üstünde negatif tesirleri olabilir. Ek olarak toprağı ve suyu da kirletebilirler. 

Biyolojik denetim, toksik kimyasallar kullanmadan zararı olan popülasyonlarını naturel olarak denetim etmenin bir yöntemidir. Bunun yerine, biyokontrol, haşere popülasyonlarını denetlemek ve bahçe bitkilerini korumak için naturel yırtıcılardan yararlanır.

Haşere popülasyonunu tamamen öldürmek yerine, haşere popülasyonunu minimumda tutan ekolojik bir dinamik yaratıyorsunuz. Zararlıların biyolojik kontrolü hakkındaki bilmenizde fayda olacak her şey burada. 

Zararlıların Biyolojik Kontrolü
Zararlıların Biyolojik Kontrolü

Biyolojik Denetim Nelerdir?

Biyolojik denetim, kimyasal pestisitler olmadan haşere popülasyonunu yöneten bir haşere denetim yöntemidir. Bu metot böcekleri, ufak hayvanları ve parazit bitkileri denetlemek için kullanılabilir. Bu metot tipik olarak naturel yırtıcıları ekosisteme sokmayı ihtiva eder. 

Biyolojik denetim, etken, etraf dostu ve kendi kendini geçinmek ettiren olma avantajına haizdir. Biyolojik mücadelede kullanılan bitkiler, avcılar ve naturel caydırıcılar biyolojik denetim ajanları olarak adlandırılır . 

Bahçıvanlar yaprak biti kolonilerini denetlemek için bahçelerine uğur böcekleri soktuğunda, biyolojik denetim uyguluyorlar – bu örnekte, uğur böcekleri biyolojik denetim ajanlarıdır. Benzer biçimde, örümcekleri girişlerden uzak tutmak için nane dikmek, biyolojik denetim ajanı olarak nane kullanır ve aslına bakarsak bir tür koruma biyokontrol yahut habitat manipülasyonudur. 

Biyokontrol Örnekleri

Çiftçiler yüzyıllardır zararlıları denetlemek için biyokontrol kullandılar. İşte birkaç misal:

  • 1880’lerde, Kaliforniya narenciye çiftçileri, bölgedeki pamuklu yastık pullarının popülasyonunu azaltmak ve denetlemek amacıyla Avustralya vedalia böceğini tarlalarına getirdi. Bu klasik biyolojik denetim örneğinin başarısı, California’daki narenciye endüstrisinin patlamasına izin verdi. 
  • Böcekleri hedef alan nematodlar, çiftçiler tarafınca asma bitlerinin popülasyonlarını denetlemek için kullanılmıştır. Spesifik olarak, toprakta asma bitlerini enfekte eden ve öldüren bakterileri özgür bırakan Heterorhabditis bacteriophora nematodları kullanılır.
  • Entomopatojenik virüs CpgV’nin bir spreyi, elma ve armutları salgın eden ve onları yiyecek için müsait olmayan hale getiren morina güvesi popülasyonunu denetlemek için başarıyla kullanılmıştır.

Üç Ana Biyolojik Denetim Stratejisi

Bayağı görünse de, bilhassa daha ilkin asla yapmadıysanız, doğru biyokontrol elde etmek zor olabilir. Zararlıların biyolojik kontrolünde kullanılan, her biri değişik adımlara haiz ve değişik ajanlar kullanan üç ana strateji vardır. Bu üç strateji, klasik biyokontrol (ithalat), arttırıcı biyokontrol (tamamlayıcı) ve koruma amaçlı biyokontroldür.

Klasik Biyokontrol (İthalat) 

Zararı dokunan popülasyonlarını naturel olarak denetlemek için kullanılan ilk strateji, klasik biyokontrol olarak da malum ithalattır. Bu metot egzotik zararlılarda kullanılır ve naturel bir vahşi kullanmayı ihtiva eder. 

İthalatın amacı, muayyen bir zararlının faydalı naturel düşmanlarını belirlemek, onları bölgeye tanıtmak ve daha çok insan müdahalesine gerek kalmayacak biçimde kalıcı olarak kurmaktır. 

Eyalet düzeyinde büyük ölçekte yapıldığında, sözgelişi California narenciye ziraat endüstrisini kurtarmak için, potansiyel düşmanları toplama dönemini, titiz bir kontrol ve karantina aşamasını, seri üretim ve özgür bırakma ve en son takip etmeyi ihtiva eder. emekler. 

Sadece bahçıvanların çoğu zaman kıymetli güllerini korumak için bu büyüklükte bir projeyi üstüne almak için zamanları, bütçeleri yahut istekleri yoktur. Bunun yerine, bahçıvanlar, bölgelerinde hemen hemen hanımefendi böcekleri olmadığında, yaprak biti kolonilerini denetim etmeye destek olmak için yöresel fidanlıklarından bir öbek uğur böceği sipariş edebilir.  

Artırıcı Biyokontrol (Ek)

Biyolojik kontrolde kullanılan başka bir strateji, tamamlayıcı yahut artırıcı biyokontroldür. Bu strateji, zararı olan popülasyonlarını faal bir halde denetlemek için naturel olarak kafi sayıda vahşi bulunmadığında, naturel bir düşmanın popülasyonunu artırmaya dayanır. Bu iki biçimde yapılabilir.

İlk metot, senenin muayyen zamanlarında aslına bakarsanız yerleşik bir naturel hasım popülasyonuna azca sayıda yeni üye eklemektir. Buna innokülatif salıverme denir. Bu düşmanların üremesi ve daha uzun vadeli haşere kontrolü sağlaması planlanıyor. 

İkinci metot, baskın bırakma olarak adlandırılır ve haşerenin anında azaltılmasını sağlamak için fazlaca sayıda düşmanın özgür bırakılmasını ihtiva eder. Bu düzeltici bir önlemdir ve denetim dışı bir haşere sorununu süratli bir halde düzeltmek için kullanılır. 

Kadın böceği örneğine bağlı kalmış olarak, güllerinizde halihazırda bulunan uğur böceğini artırmak için büyük oranda uğur böceği salıvermek, aşırı ek biyokontrol olacaktır. Sene süresince uğur böceği popülasyonunuzu çoğaltmak için daha ufak sayılar yayınlamak zararsız olacaktır.

Koruma Biyokontrol

Biyolojik mücadelede kullanılan üçüncü ve son strateji ise korumadır. Koruma, denetim ajanlarının gelişebilmesi ve haşere popülasyonlarını denetim edebilmeleri için ülkü habitatlar sağlamak için çevreyi değiştirmeyi amaçlar. Habitat kontrolü çoğu zaman, denetim ajanı popülasyonlarını desteklemek için nebat çeşitliliği ve nektar benzer biçimde kafi kaynakların sağlanması demektir. 

Koruma ile alakalı problem, denetim ajanlarınıza ülkü habitatlar sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapabilmenize karşın, denetim gizmen popülasyonlarında daima bir artış, haşere popülasyonlarında bir azalma yahut daha iyi bir gül çiçeği verimi göremeyebilirsiniz. Bir tek daima çalışmıyor.

Tıkla Mesaj Gönder
WOLVES İLAÇLAMA
HOŞGELDİNİZ
Nasıl Yardımcı Olabiliriz..
Tıkla Hemen Ara