web analytics

iddaa tahminleri canlı iddaa

Zararlı Yönetim Yöntemleri

Zararlı Yönetim Yöntemleri

Zararı olan Idare Şekilleri

Zararlı Yönetim Yöntemleri wolves ilaçlama IPM (entegre zararı olan yönetimi), böcek ilaçlama istanbul wolves ilk olarak nebat problemlerinin ortaya çıkmasını önlemek için kullanılan yöntemlerden doğar.

Peyzajda IPM icra etmek için siteye fazlaca müsait bitkileri seçin. Onları düzgün bir halde ekin ve dikkatlice sulayarak, gübreleyerek ve budayarak bitkileri sıhhatli tutun.

Bitkilerinizde ortaya çıkan sorunlara dikkat edin. Bir haşere ya da rahatsızlık, önleyici çabalara karşın kabul edilemez bir hasara niçin oluyorsa, öteki canlılar ve etraf üstünde minimum etkiye haiz olacak müessir bir idare yöntemi seçin.

Zararlı Yönetim Yöntemleri
Zararı olan Idare Şekilleri

IPM Denetim Sonucu Verme Adımları

Bir Haşere Problemi Bulunduğunu Onaylayın

Zararlıları ve rahatsızlıkları ve bıraktıkları kanıtları ya da işaretleri arayın. Bitkinin haşere aktivitesinin bir kararı olarak sergilediği semptomları arayın. Bitkilerinizi sık sık inceleyin. Gördüğünüz bükülmüş yapraklar, olağandışı renklenme ya da ilginç görünümlü yapıların bitkinin düzgüsel bir parçası olmadığından güvenilir olmak için bitkilerinizi tanımlayın.

Toprak tipinin, drenaj koşullarının, doğurganlık seviyesinin ve öteki çevresel koşulların nebat için müsait olduğu için güvenilir olarak sahayla alakalı sorunları ortadan kaldırmaya çalışın.

Problemi Tanımlayın

Müessir haşere yönetimi, haşerenin doğru tanımlanmasına bağlıdır. Böcekler ve akarlar çoğu zaman muayyen bitkilerle ilişkilendirilir ve mevsim ilerledikçe muayyen açınma ve huy kalıplarını takip ederler. Zararlıları belirlemek için kütüphaneden ya da bahçe merkezinden referans kitapları kullanın. Orada doğru bir izahat bulamazsanız, yöresel uzantı ofisinizden birine danışın. Böceğin hayat döngüsü, davranışı ve organik düşmanları ile alakalı data edinin.

Nebat rahatsızlıklarına mantarlar, nematodlar, bakteriler ya da virüsler dahil patojenler niçin olabilir. Her patojen bir tek muayyen bitkileri enfekte edebilir. Enfeksiyon, muayyen çevresel koşullar altında ortaya menfaat ve hastalığın semptomları ondan sonra ortaya menfaat. Nebat hastalıklarını doğru bir halde tarif etmek için hastalığın görünür işaret ve semptomlarını referans kitaplarındaki açıklamalarla karşılaştırın. Birtakım rahatsızlıkları saptamak daha zor olsa gerek ve bir laboratuvar analizine ya da bir uzman yardımına ihtiyacınız olabilir. Bu hizmetler, peyzaj uzmanları ya da yöresel uzantı ofisiniz vesilesiyle kullanılabilir.

Bir Denetim Önleminin Gerekip Gerekmediğini Belirleyin

Hasarın bir idare taktiğini haklı çıkaracak kadar ciddi olup olmadığını belirleyin. Hasar hakikaten bitkinin sağlığını etkiliyor mu? Değilse, bitkinin peyzajınızın görünümünden uzaklaştıracak kadar fena görünmesini sağlar mı? Tırtılların yapraklarda delikler açtığını ayrım ederseniz paniğe kapılabilirsiniz, sadece hasar hafifse ya da mevsimin sonlarında meydana gelirse, muhtemelen tırtılları denetim etmenize gerek kalmayacaktır.

Zararlının organik düşmanları mevcut mu? Bir çok durumda, olacaklar. Şayet hal böyle olunca, seçici olmayan bir insektisit uygulaması onları öldürebilir ve zararı olan popülasyonunun yırtıcılar ve parazitler tarafınca engellenmeden geri tepmesine izin verebilir, bu da mühim bir denetim sağlıyor olabilir.

Bir Metot Seçin

Bir denetim gerekiyorsa, ilkin fizyolojik ya da biyorasyonel şekilleri düşünün. Mevcut değillerse ya da ergonomik değillerse, geleneksel bir kimyasal kontrolü dikkatli bir halde kullanmanız gerekebilir.

Fizyolojik yöntemler

Zararlılar bitkilerden fizyolojik olarak uzaklaştırılabilir. Örnek olarak, birtakım yaprak bitleri ve akarlar, bitkiye su püskürtülerek yok edilebilir. Bagworm larvaları, salgın edilmiş bir bitkiden alınabilir.

Muayyen zararlıları yakalamak için tuzaklar ve bitkileri böcek saldırısından ya da rahatsızlık enfeksiyonundan korumak için bariyerler kullanabilirsiniz. Çingene güvesi larvalarını azca sayıda ağaç üstünde denetim etmenin müessir bir yöntemi, tırtıllar için suni bir dinlenme yeri sağlamak için ağaç gövdesinin etrafına katlanmış bir çuval bezi bandı dercetmek ve peşinden orada toplanan tırtılları yok etmektir. Toz halinde küf sporları tarafınca enfeksiyonu önlemek için yazın leylak yapraklarına terlemeyi önleyici bir sprey icra etmek, koruyucu bir bariyerin başka bir örneğidir.

Birtakım durumlarda, en iyi çözüm, bitkinin fizyolojik olarak uzaklaştırılması ve yerine zararı olan ya da hastalıktan etkilenmeyecek bir nebat ile değiştirilmesi olabilir. Hava sirkülasyonunu iyileştirmek için kalabalık bitkileri inceltmek birçok rahatsızlık problemini azaltabilir.

biyorasyonel yöntemler

Biyorasyonel yöntemler iki gruba ayrılabilir. İlk öbek, haşereyi öldürebilen canlı organizmaları ihtiva eder. İkinci öbek, haşere için zararı olan olan sadece çoğu zaman öteki canlı organizmalar için zararsız olan organik olarak oluşan biyokimyasalları ihtiva eder.

Böcek zararlıları çoğu zaman peyzaj için yararlı olan organik düşmanlara haizdir. Bu yararlı böcekler çoğu zaman peyzajda organik olarak bulunurlar, sadece bununla beraber tanıtılabilirler. “Faydalılar” vahşi hayvanlar ya da parazitler olabilir. Faydalı bir avcının yaygın bir örneği, uğur böceğidir. Hem larva bununla beraber erişkin uğur böcekleri yaprak bitlerini ve öteki yumuşak gövdeli böcekleri bölgeler. Öteki vahşi hayvanlar içinde danteller, dikenli asker böcekleri, çiçek sinekleri ve örümcekler bulunur. Parazitler üstünde yaşar ve çoğu zaman konak isminde olan başka bir organizmayı öldürür. Birtakım parazit yaban arıları, konak olarak tırtıllar, beyaz sinekler, yaprak bitleri ve yumuşak pullar kullanır.

Organik olarak oluşan bir biyokimyasal kullanan bir yönteme misal, Bacillus thuringiensis (Bt) bakterisidir . Bt, muayyen böcekler için zehirli olan, sadece öteki organizmalar için zararsız olan bir protein ihtiva eder. Bt bitkilere püskürtülebilir. Kırılgan böcek zararlısı püskürtülen yapraklarla beslendiğinde proteini yutacak ve öldürülecektir.

kimyasallar

Konvansiyonel kimyasallar, bir IPM programında yalnızca son umar olarak kullanılır, sadece bazı zamanlar en müessir denetim araçlarıdır. En büyük etkiye haiz olmak için, bu malzemelerin, haşere en savunmasız olduğu vakit bitkinin muayyen bir bölümüne uygulanması icap eder. Kimyasal kontrolleri her zaman etiket talimatlarına gore uygulayın.

Bir çok durumda, bahçecilik hasım ya da böcek öldürücü sabun benzer biçimde etraf açısından güvenilir pestisitler müessir seçimlerdir. Yeniden, haşere böcek popülasyonu üstünde en büyük etkiye haiz olmak için uygulamalar dikkatli bir halde zamanlanmalıdır. Sabunlar ve yağlar, kuruduktan sonrasında artık aktiviteleri olmadığından, çoğu zaman faydalı organizma popülasyonlarına minimum zarar veren seçenektir.

Her pestisit formülasyonunun etiketi, pestisitin toksisite düzeyi ile alakalı bir sinyal kelimesini gösterir. Bu kelimeler, minimum zehirliden en zehirliye doğru şöyledir: “dikkat”, “uyarma” ve “korku”. Müessir alternatifler arasından minimum tehlikeli malzemeyi seçmenize destek olması için bu kelimeleri klavuz olarak kullanın. Peyzaj zararlılarının bir çok için, pestisitleri yalnızca ilk iki kategoride düşünmeniz icap eder. Birtakım pestisit formülasyonları bir tek hususi öğrenim almış ve eyaletin ziraat bakanlığı tarafınca sertifikalandırılmış uygulayıcılar tarafınca uygulanabilir.

Bir pestisit yalnızca etikette listelenen bitkilere uygulanabilir. Bakınız Odunsu Süs Böcek, Mite ve Rahatsızlık Yönetimi Guid Penn State Uzantısı tarafınca gösterilen e, yahut devlet bitkilerde kullanılmak suretiyle kayıtlı olan malzemelerin sıralaması için başka akım referansına. Tanımladığınız zararlıya karşı müessir bir ürün seçtiğinizden güvenilir olmak için etiketi okuyunuz ve zamanlamanızı ustalaşmış tavsiyelere gore seçin.

Güvenliğiniz ve başarınız için şu prosedürleri izleyin:

  • Pestisitleri etiket talimatlarına gore karıştırın. Karışımda etiketin önerdiğinden daha çok ya da daha azca konsantre kullanmayın. Bir tek tatbik için gerekseme duyduğunuz kadar malzemeyi karıştırın.
  • Etikette belirtildiği halde koruyucu elbise giyinin.
  • Yalnızca böcek öldürücüler ve mantar öldürücüler için kullanılan bir takım karıştırma ve benzetme aletini etiketleyin ve bu tarz şeyleri ürünlerle beraber saklayın. Herbisitler için ayrı bir standardize cihazı ve sprey ekipmanı seti kullanın.
  • Pestisitleri sakladığınız, karıştırdığınız ve uyguladığınız alanlardan evcil hayvanları ve insanları uzak tutun. Etikette belirtilen zaman süresince muamele görmüş bir alandan uzak durun.
  • Sprey çözeltisi kurumadan rüzgarlı bir günde ya da hava sıcaklığının 85°F’nin üstünde olacağı durumlarda püskürtme yapmayın.
  • Püskürtme işlemini bitirir bitirmez ekipmanı ve karıştırma araçlarını paklayın.
  • İlaçlamadan sonrasında koruyucu kıyafetinizi değiştirin ve banyo yapın. Giydiğiniz giysileri düzgüsel çamaşırlarınızdan ayrı sudan geçirin.
  • Nerede ve ne vakit ilaçladığınızın, hangi pestisit kullandığınızın ve ne kadar kullandığınızın kayıtlarını tutun. Tedavinin işe yaraması için vakit verin, peşinden sonuçlarınızı değerlendirin ve kaydedin.

Tıkla Mesaj Gönder
WOLVES İLAÇLAMA
HOŞGELDİNİZ
Nasıl Yardımcı Olabiliriz..
Tıkla Hemen Ara