Table of Contents

Alman Hamam Böceği İlaçlama

Alman Hamam Böceği İlaçlama wolves İstanbul Böcek İlaçlama hamam böceği türleri içinde yer alır. Kalorifer böceği olarak da anılan bu canlılar hayat alanlarını salgın ettiklerinde acele olarak müdahale edilmesi icap eder. Uzun senelerdir sunduğumuz Alman hamam böceği ilaçlama hizmeti ile hayat alanlarında görülen bu canlılar insanlara zarar vermeden yok edilebilir. İlaçlama hizmeti detaylarına geçmeden ilkin alman hamam böceklerini tanımakta yarar vardır.

Alman Hamam Böceği İlaçlama
Alman Hamam Böceği İlaçlama

Alman Hamam Böceği Nelerdir?

Alman hamam böceği yahut halk dilindeki ismiyle kalorifer böceği minik yapılı böceklerdir. Bu özellikleriyle öteki hamam böceklerinden ayrılırlar. Çoğu zaman 1,5-2 santimetre boylarında olan bu böcekler süratli hareket ederler. Kahverengi renkli olan bu böceklere kalorifer böceği denmesinin nedeni ise sıcağı sevmeleridir. Üreme hızı yüksek olan bu böcekler evlerde görüldüğünde tedbir alınmadığında binlerce sayıya ulaşabilirler. İlaçlamaya karşı dayanıklılık gösterirler. Çünkü alman hamam böceklerinden kendi yöntemlerinizle kurtulamazsanız vakit kaybetmeden firmamıza ulaşıp rahatsızlık yaşamadan bu böceklerden kurtulmanız icap eder.

 • Alman hamam böceği iyi mi yok edilir
 • Alman hamam böceği kararlı çözüm
 • Alman Hamam Böceği tutarları istanbul tutarları 2021 2022
 • Evimizdeki hamam böceği yuvası iyi mi bulunur
 • Alman hamam böceği ekşi
 • Alman hamam böceği yumurtası
 • Kalorifer Böceği ilacı kararlı çözüm
 • Amerikan hamam böceği

Kalorifer Böcekleri Nerelerde Görülür?

Kalorifer böcekleri sıcak olan ortamları severler. Çünkü sıcak olan her yerde görülmeleri mümkündür. Ek olarak bu böceklerin sevdikleri bölgeler içinde nemli yerlerde bulunur. Evlerde ilk ortaya çıkışlar su kanallarından yahut poşetler veya eşyalarla beraber gelmeleriyle olur. Eve bir adet girdiğinde yakın zamanda yumurta bırakarak çoğalırlar.

Alman hamam böceklerinin evlerde yaygın olarak görüldükleri bölgeler içinde mutfak, banyo, wc, su borusu kenarı, lavabo altı ve kirli su giderleri olur. Bu alanlarda böcekleri görürseniz İlk olarak sıvı yahut jel ilaçları kullanarak kurtulmayı deneyebilirsiniz. Sadece bu canlılar ilaca karşı dayanıklı olduklarından deva işlevsiz kalabilir. Bu durumla karşılaşırsanız ustalaşmış ilaçlama hizmeti veren firmamızı arayarak evinizi ilaçlatabilirsiniz. Böylelikle sağlığınızı koruyabilirsiniz. Firmamızın hizmetini haftanın her gününde alabilirsiniz.

HAMAM böceğini NASIL BULDUM?

İnsanlar çoğu zaman bir hamamböceği sorununu fena temizlikle suçlarlar. Hamamböceklerinin kullandığı gıda kaynaklarını azaltmak için zemin, mutfak ve banyoları temizlemek yararlı ve çok büyük olsa da, başka nedenlerle içeri girip istilaya niçin olabilirler. Bu haşereler, içeriye getirilen musallat eşyalara otostop çekebilir, evin dış kısmındaki çatlaklar ve boşluklardan içeriye girebilir, kanalizasyon yahut kanalizasyon borularından girebilir ve birkaç tür hamamböceği, ışıklara çekildiğinde içeri uçabilir.

Alman Hamam Böceklerinin Niçin Olduğu Rahatsızlıklar?

Alman hamam böceklerinin en mühim özellikleri içinde pisliği sevmeleri yer alır. Çünkü lağım, kanalizasyon ve su boruları benzer biçimde pek oldukca yere girip çıkabilirler. Bundan dolayı üzerlerinde bulunan mikropları ev benzer biçimde hayat alanlarına girdiklerinde o alanlara dağıtırlar. Çünkü de insanların rahatsızlanmasına niçin olurlar.

Alman hamam böceklerinin niçin olduğu rahatsızlıklar içinde;

 • Verem
 • Dizanteri
 • Hepatit
 • Astım
 • Alerji
 • Mantar
 • Besin zehirlenmesi
 • Pnomoni
 • Şarbon

Bu rahatsızlıkların mikroplarını taşıdıkları için insanları hasta ederler. Birçoğu ciddi rahatsızlık olan bu rahatsızlıklar nedeniyle can yitirilmesine niçin olabilirler. Çünkü dışkı, küf kokusu yahut alman hamam böceği ölüsüyle karşılarsanız evinizin salgın altında bulunduğunu anlayarak kurtulmak için yöntemler aramalısınız.

Siz Uyurken Hamam Böceklerini Iyi mi Uzak Tutarsınız?

Birçok ev sahibinin en fena kabusu, bizler derin uykudayken yatakta bir hamamböceğinin sürünmesidir. Hamam böcekleri ısırmasa da, bu haşereler çoğu zaman tehlike ve iğrenme duygularına yol açar. Ayrıca, salgın edilmiş bir evde bu canlıların deri ve atık ürünlerini solumak alerjik reaksiyona niçin olabilir yahut astım semptomlarını tetikleyebilir. Daha da kötüsü, gece böcekleri olarak hamamböcekleri en oldukca geceleri aktiftir. Bütün bu nedenlerden ötürü, uyurken hamam böceklerini iyi mi uzak tutacağınızı daha iyi tahmin etmek isteyebilirsiniz.

Reel şu ki, hamamböcekleri dünya genelinde oldukca yaygın zararlılardır ve çoğu zaman en mahrem alanlarımızı salgın ederler. Hamam böceklerini döşek odanızdan uzak tutmak için, onları evinizin öteki bölümlerinden uzak tutmak için atacağınız adımların aynısını atarsınız, mesela:

 • Uyku alanlarınızı yemek ve nemden uzak tutun
 • Dağınıklığı azaltın
 • Çöpünüzü tertipli olarak boşaltın
 • Dışarıya oluşturulan bütün açıklıkların (evvela pencereler ve kapılar) iyi kapatıldığından güvenli olun.

Her şey başarısız olursa, mülkünüzün bir hamamböceği sorununa karşı daha savunmasız olup olmadığını belirlemeye destek olabilecek ve bir tedavi planı önerebilecek bir haşere uzmanını arayarak zihninizi rahatlatabilirsiniz.

Evinizdeki hamamböceklerinden kaygı ediyorsanız, muhtemelen başka alakalı sorularınız da vardır, evimi pak tutarken iyi mi hamamböceği olabilirim? Bir istiladan kaçınmak için bu sinir bozucu haşereler ile alakalı elinizden gelen her şeyi bilmeniz için bu yaygın sorulardan kimilerini yanıtlayalım.

KARANLIK VE NEM

Bütün yemekleri buzdolabına yahut kapalı kaplara koyduktan ve bütün mutfak tezgahlarını ve zeminleri temizledikten sonrasında, evinizin nihayet hamamböceği istilasına karşı güvende bulunduğunu ve gizlenen hamamböceklerinin çabucak yok olacağını yahut gideceğini varsayabilirsiniz.

Ne yazık ki, vaziyet bu şekilde değil.

Hamamböcekleri günlerce hatta haftalarca yiyecek yemeden hayatta kalabilirler. Bu zaman zarfında evinizin kirli, karanlık, rutubetli, iyi korunan kısımlarında saklanırlar. Bundan dolayı, yiyecekler ulaşamayacakları yerde olsa bile, bodrumda, garajda, çöp kutusu alanlarında ve çoğu zaman evin öteki gizli saklı alanlarında dolaşan hamam böcekleri görebilirsiniz.

Hamamböceklerinin yemeklerden oldukca suya bağımlı bulunduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Aslına bakarsak, bir hamamböceği susuz yalnız yedi gün hayatta kalabilir, bu nedenle bu yaratıklar çoğu zaman evimize gelir ve çoğu zaman banyolarda görülür.

EVİNİZE GETİRDİĞİNİZ ROACH-INFESTED ÜRÜNLER

Tahtakurularının aksine, hamam böcekleri çoğu zaman kıyafetlere yahut mobilyalara otostop çekmezler. Bununla beraber, bir ev sahibinin, karton kutularda yahut tost makinesi, mikrodalga fırın, bilgisayar ve video oyun sistemleri benzer biçimde aletlerde asılı kalması niteliğinde bilmeden hamamböceklerini içeri sokması mümkündür. Bu, bilhassa mevzubahis eşyaların garaj yahut bodrum benzer biçimde bir yerde kullanılması yahut saklanması niteliğinde geçerlidir.

ÇEKİCİ BİR DIŞ MEKAN ORTAMI

İçeride hamamböceği problemi yaşayan birçok ev sahibi, hamam böceklerinin dışarıdan geldiğini düşünmez. Bahçenizdeki sıcak, nemli gizli saklı noktalar bu canlılar için ülkü bir üreme alanı sağlayabilir. Yoğun nebat örtüsü, kompost kutusu ve sızdıran dış mekan muslukları, hamamböceklerini bahçenize çekebilir ve evinize girmelerini kolaylaştırabilir.

Netice olarak, hamamböceklerinin potansiyel olarak evinize girmesinin her türlü sebebi ve yolu vardır. “Niçin” mühim bir sual olsa da, haiz olduğunuz tek sual bu değil.

Bir Hamamböceği Görsem Daha Fazla Var Mı?

Size değişik bir şey söyleyebilmeyi dilesek de, evinizde bir hamamböceği görürseniz, başkaları da olma ihtimali yüksektir. Hamamböcekleri saklanma hikayesinde hakkaten iyi olmakla kalmazlar, sıklıkla yalnız geceleri ortaya çıkarlar ve insanoğlu tarafınca görülmekten hakkaten hoşlanmazlar. Bundan dolayı, bir tanesini ayrım ederseniz, gün içerisinde gözden kaybolan oldukca daha çok bireyin dinlenmesi muhtemeldir.

Bundan dolayı evinizde birdenbire bir hamam böceği belirirse, geçindiren bir hamam böceği istilasının önüne geçmek için tedbir almalısınız. Bir ustalaşmış çağırmak istemiyorsanız, kendi başınıza üreme ve dinlenme alanları aramayı deneyebilirsiniz. Peki hamamböcekleri nereye yumurtlar ?

Aşağıdaki popüler yuvalama noktalarını denetlemek isteyebilirsiniz:

 • tavanlar
 • Mobilya
 • Karton kutular ve dolaplar
 • borular
 • Mutfak aletleri
 • Ev elektroniği
 • Mutfak yüzeyleri, dolaplar, tezgahlar ve bulaşık boşaltma paspasları
 • banyolar
 • Dolaplar, dolaplar, dolaplar (döşek odasındakiler dahil)
 • Süpürgelik ve trim
 • Dekor

Hamamböceği Görürseniz Ne Yapmalısınız? 

Evinizde hamam böceği görmek, daima tam bir istilaya haiz olduğunuz anlamına gelmez. Bununla beraber, araştırmanız ve önlemek için adımlar atmanız gerektiği demektir.

Hamamböceklerinin evinizi salgın etmesini önlemenin yollarından bazıları şunlardır:

 • Dağınıklığı azaltarak, ihtimaller içinde yemek ve su kaynaklarını ortadan kaldırarak ve kaygan eşyaları ve paspasları zeminden uzak tutarak evinizi hamamböceklerine daha azca çağrı eden hale getirin .
 • Olası saklanma noktalarını araştırın, saklandığını bulduğunuz hamamböceklerini paklayın ve sonrasında bu saklanma noktalarını hamamböcekleri için daha azca konuksever hale getirin. Mümkünse, gelecekte kullanması önlemek için bu alanları da mühürlemelisiniz.
 • Çevrenizdeki ve evinizdeki temizliği iyileştirin. Bütün zeminleri ve tezgahları paklayın ve mevcut su sızıntılarını düzeltin.
 • Lavabo ve sıhhi döşem etrafındaki boşluklar benzer biçimde hamamböceklerinin evinize girmek için kullanabileceği giriş noktalarını kapatmak için sızdırmazlık malzemeleri yahut kalafat kullanın .
 • Hamamböceklerini ve gıda kaynaklarını temizlemek için evinizi tertipli olarak süpürün.

Kimyasalsız Roach Sorununuzu Çözebilir 

Birtakım hamamböceklerinin alanınızı işgal etmesini engelleyebilecek birtakım kendin yap şekilleri olsa da, bu tarz şeyleri yürütmek oldukca vakit ve enerji gerektirir. Ek olarak, bu tekniklerin bir çok tam anlamıyla bir istilayı durdurmaz. Geceleri hamamböcekleriniz olduğundan uyuyamadığınızda, bir profesyoneli aramak en iyisidir. uzmanlar, hamamböceklerinizle başa çıkmak için müessir bir tedavi planı önermek için Entegre Zararı dokunan Yönetimi uzmanlıklarını kullanabilirler. İstilanız denetim dibine alındıktan sonrasında, bu haşerelerin evinize geri dönmemesini sağlamak için bütünsel haşere kontrolü önleme tedbirleri uygulayabiliriz. Wolves desteği ile evinizde hamamböcekleri olmadığını bilerek içiniz basit olabilir.

Hamamböceği Sorununuz Olabileceğinin İşaretleri

Daha büyük bir soruna işaret edebilecek birtakım şeyler nedir? Aşağıdaki hamamböceği faaliyeti emareleri için evinizi deneyin.

HAMAMBÖCEĞİ KOKUSU 

Hamamböcekleri oldukca sayıda bulunduğunda bariz bir yağlı, misk kokusu yayarlar. Onları koklayabiliyorsanız, eviniz büyük ihtimalle salgın edilmiştir.

HAMAMBÖCEĞİ YUMURTA MUHAFAZALARI 

Roach kovanları uzun ve kahverengidir. Her bir muhafaza, içerisinde 50’ye kadar yumurta barındırır, böylece çıkarabileceğiniz ve atabileceğiniz herhangi bir yumurta, hamamböceği popülasyonunuzu azaltacaktır.

HAMAMBÖCEĞİ DIŞKISI 

Bu atık maddeler karabiber yahut öğütülmüş kahveye benziyor. Hamamböceği pisliği bulduğunuz bölgelere yapışkan tuzaklar sokup herhangi birini yakalayıp yakalayamayacağınızı denetim edebilirsiniz.

GÜN İÇİNDE HAMAMBÖCEĞİ 

Yukarıda belirtildiği benzer biçimde, hamam böcekleri geceleri daha aktiftir. Kısaca, bu böceklerin güpegündüz etrafta koştuğunu görürseniz, rakamları muhtemelen o denli büyümüştür ki bazıları yuvalarından dışarı itilmiştir.

YİYECEKLERİN VARLIĞI

Hamamböceklerinin evlerimize girmesinin en kuvvetli sebebi mevcut yiyeceklerdir. Bu böcekler seçici yiyiciler değildir – mutfak tezgahlarınızda bırakılan nerede ise her şey onlar için adil bir oyundur ve buna çekilirler. Bundan dolayı, hamamböceklerini evinizden uzak tutmanın en müessir savunmalarından biri, bütün yemekleri hamamböceklerinin ulaşamayacağı yahut koklayamayacağı bölgelere kilitlemektir.

Doğal ki, bunu yapmak bile hamamböceklerini caydırmaz zira beslenmeleri bizimkinden birazcık fark eder. Basit yiyeceklerin ötesinde, hamamböceklerinin kağıt, kitap, karton ve hatta birtakım ahşap türleri benzer biçimde evlerimizde yaygın olarak bulunan öteki maddelerle beslenmesi sıradışı bir vaziyet değildir. Bu, dağınıklığı temizlemenin, evinizi hamamböceklerine karşı daha azca misafirperver hale getirmenin ayrılmaz bir parçası olduğu demektir.

Alman Hamam Böcekleriyle Savaşım Şekilleri

Evinizde kalorifer böcekleriyle karşılaştığınızda bireysel savaşım etmek isteyebilirsiniz. Bunun için böcek ilaçlarını kullanabilirsiniz. Sadece böceklerin kişilerin satın alabilecekleri böcek ilaçlarıyla ölmeleri zor olsa gerek. Dayanıklı yapılara haiz oldukları için basit ölmezler. Ek olarak çoğalma hızları yüksek olduğundan bir bir öldürmeyle baş etmek olası değildir. Çünkü kalorifer böcekleri için ustalaşmış hizmet almanız icap eder.

Alman hamam böceği (kalorifer böceği) bulunan mekanlarınız için firmamızdan ustalaşmış yardım alabilirsiniz. Firmamız bu böcekler için jel, kokulu, sıvı ve kokusuz deva türlerini kullanır. Kullandığımız deva türlerinin hepsi kaliteli ve müessir olan ürünlerdir. Ek olarak ilaçların hepsi bakanlık onaylı olduğundan böcekler üstünde etkilidirler. İlaçlama firmamızın bu alandaki deneyimli mensupları tarafınca yapıldığı için kararlı çözüm sunar. Bu böceklerin bulunabileceği bölgelere deva türleri uygulanır.

İlaç uygulaması iki defa yapılır. İlk uygulamada canlı olan böcekler ilaçlanır ve onların ölmeleri sağlanır. Ortalama olarak 20 gün sonrasında meydana getirilen ikinci ilaçlama da böceklerin yumurta bırakma durumları için yapılarak yumurtaları da dahil Alman hamam böceklerine dair bütün canlılar yok edilir. Bu sayede ortamda yeniden ortaya çıkmazlar. Sadece kişilerin bu canlıların istilasına yeniden uğramamaları için temizliğe dikkat etmeleri ve bu canlıların eve girebilecekleri alanları kapatmaları icap eder. Başınız tehlikeli Alman hamam böcekleriyle dertteyse firmamıza haberleşme kanallarından ulaşarak buluşma alabilirsiniz.

Alman hamam böceği (Blattella germanica) apartmanlar, restoranlar ve otellerde bulunan en yaygın hamamböceği biridir. Alman hamam böcekleri restoranlarda ciddi bir sıhhat tehlikesi oluşturabilir .

Alman Hamam Böcek Iyi mi Aldım?

Alman hamamböcekleri (yumurtalar dahil) içeriye getirilir yahut bir insanın eşyaları, bagajı, kutuları yahut paketleri ile otostopla götürülür. Tek ihtiyaç duyulan bir yumurta kapsülü getirmek ve altı ay içerisinde bir salgın olacak.

Herhangi bir Alman hamamböceği tedavi planına başlamadan ilkin, temizlik önlemleri oldukca önemlidir. Bu hamam böcekleri nemi, yemekleri ve sıcaklığı tercih ederler. Bu daha minik aleni kahverengi hamam böcekleri sıklıkla mutfak ve banyolarda görülür; çoğu zaman geceleri ayrım edilirler.
Gün içerisinde bu tür hamamböceği görürseniz, mühim bir salgın vardır.

Bu hamamböcekleri ek olarak karabiber benzer biçimde gözüken dışkı pislikleri bırakırlar. Bu alanlarda tedavi edilecek dışkı yerini not etmek faydalıdır; sadece, olası olan en yakın zamanda bir elektrikli süpürge ile çıkarın. Bu dışkı dışkılarından gelen bakteriler astım ve alerjileri tetikleyebilir.

ALMAN HAMAM BÖCEKLERİNDEN NASIL KURTULUR

Yerde koşuşturan bir Alman hamamböceğine bir göz atmak, mahallenizden temizlik alışkanlıklarınıza kadar her şeyi ikinci kere tahmin etmenize niçin olabilir. İnsanların ne düşüneceğinden kaygı etmek yahut neyi yanlış yaptığınızı merak etmek yerine, bir Alman hamam böceğini iyi mi tanımlayacağınız , onları neyin cezbettiği, nerede saklanmayı sevdikleri ve en önemlisi iyi mi yakalanacağı dahil olmak suretiyle bu yaygın ev zararlıları ile alakalı daha çok data edinmeye odaklanın. Onlardan kurtulmak.

Öteki hamamböcekleri benzer biçimde, Alman hamamböcekleri de yolculuk ederken arkalarında hastalığa yol açan mikroorganizmalar, dışkı ve kabuklu deri bırakırlar. Evde bu haşereler varken birtakım insanların hırıltılı teneffüs, hapşırma, kaşıntı ve sulu gözlerde artış yaşaması şaşırtıcı değildir.

Alman Hamamböceği Neye benziyor?

Erişkin Alman hamamböcekleri, başın peşinden süregelen iki koyu, yan yana çizgi ile düz ve ten rengi yahut kahverengidir. Uçmamalarına karşın kanatları tam gelişmiştir. Bir çok Alman hamamböceği, 1/2 inç ila 5/8 inç içinde değişen nispeten küçüktür. Dişi hızla çoğalır, hayatı süresince 7 sete kadar yavru verir ve bir seferde 40 kadar yumurta üretir. Bir Alman hamamböceği perisi yumurta kabuğundan çıkıp dış derisini değiştirdiğinde, bir yetişkine benzer, sadece daha minik, daha koyu ve kanatsızdır.

Alman Hamamböceklerini Eve Çeken Nelerdir?

Bir çok hamamböceği türü benzer biçimde, Alman hamamböcekleri de yaşamak için yalnız sıcak, nemli ve yemek alternatifleriyle dolu iyi bir yer arıyor. Bu hamamböcekleri çöpçü oldukları için nerede ise her şeyi bölgeler ve çöpleri birincil gıda deposu haline getirirler. Bir seçenek verildiğinde, tatlıları, hasım, nişastaları ve eti tercih edecekler. Sadece yemek kıt olduğunda, evcil hayvan mamasından sabuna, saçtan dışkıya ve yapıştırıcıya kadar her şeyi bölgeler.

Alman Hamamböceği Bulunduğunu Iyi mi Anlarım?

Bir Alman hamamböceği istilasının bariz işaretleri içinde biber yahut kahve öğütmelerine benzeyen dışkılar, ölü hamamböcekleri, oval şekilli yumurta kutuları ve kuvvetli, küflü bir koku yer alır.

Alman hamamböcekleri nereye saklanır?

Bir hamamböceğinin en sevilmiş olduğu saklanma yeri karanlık, sessiz ve insanlardan uzaktır. Alman hamam böceği, geniş, düz şekli sebebiyle evinizdeki birçok çatlak ve yarık dahil olmak suretiyle minik bölgelere kolayca girip çıkabilir. Öteki saklanma noktaları içinde, kablo tesisatı ve elektronik cihazların (televizyonlar ve bilgisayarlar benzer biçimde) çevresi, lavabo ve ocak, bulaşık makinesi ve buzdolabı benzer biçimde ev aletlerinin altı ve duvar ve tavan boruları benzer biçimde evimizdeki en sıcak bölgeler bulunur.

Alman hamamböceklerinin evinizde yuva kurmasını önlemeye destek olacak birtakım ek ipuçları:

 • İnsanların yemeklerini ve evcil hayvan yemeklerini hava geçirmez kaplarda yahut buzdolabında saklayın.
 • Çöp, yiyecek atıkları yahut öteki çöpleri içeride yahut açıkta oldukca uzun zaman BIRAKMAYIN.
 • Ihtimaller içinde su kaynaklarını ortadan kaldırmak için sızdıran boruları, lavaboları ve kanalizasyonları onarın.
 • Tezgah, dolap, raf ve zeminlerdeki kırıntıları ve dökülenleri silmeyi, pis bulaşıkları günlük olarak yıkamayı ve kurutmayı ihmal etmeyin.
 • Tertipli olarak dağınıklığı temizleme alışkanlığı edinin.
 • Yemek lokmalarını ve görülmesi zor yumurta kutularını süpürmeyi unutmayın.
 • Çatlakları, yarıkları ve öteki minik açıklıkları kapatın, kalafatlayın ve onarın. Evet, temizlik haşereleri önlemede rol oynar, sadece hamamböcekleri her yerde bulunabilir – en pak evlerde bile. Bu tavsiyeye uyun ve Alman hamam böceklerini kaygı listenizden çıkartabilirsiniz.
Hamamböceklerini Temiz Bir Eve Çeken Nedir?
Hamamböceklerini Pak Bir Eve Çeken Nelerdir?

Hamamböceklerini Pak Bir Eve Çeken Nelerdir?

Çöpü tertipli olarak çıkarın; evinizi lekesiz tutun; yiyeceklerinizi hava geçirmez kaplarda saklayın: bunlar, haşerelerin evinize girmesini önlemek için yapabileceğiniz şeylerden yalnız birkaçı. Peki hamam böceklerini pak bir eve çeken nelerdir? Hamamböcekleri son aşama oldukca yönlü zararlılardır. Oldukça geniş bir rejime sahipler ve hayal edebileceğiniz her şeyi yiyecekler. Su bulma duyuları oldukca iyi ayarlanmış ve saklanma hikayesinde uzmandırlar. Bütün bu uyarlamalar, nerede ise her ortamda hayatta kalmalarını sağlar. Hamam böcekleri ek olarak insanoğlu için sıhhat sorunları yaratır. Rahatsızlık taşıdıkları ve alerjileri ve astımı tetikleyebildikleri tanınmaktadır. Ek olarak evde hamam böceği olduğu vakit onlardan kurtulmak da son aşama zor olsa gerek . Ama Hamam böcekleri temiz evinize nasıl girer ?

Vaziyet

Birtakım yerler hamamböceklerine öbürlerinden daha yatkındır. Amerikan hamamböceği popülasyonuna (palmetto böcekleri olarak da bilinir) ev sahipliği yapar . Bu bölgelerde yaşıyorsanız, tertipli olarak temizlemenize karşın bu zararlıları evinizde görmeyi bekleyebilirsiniz. Alman hamamböceklerinin aksine , Amerikan hamamböcekleri sağlıksız koşullarla ilişkili değildir. Evinize bir pencere contasındaki bir boşluktan yahut uzun zaman aleni kalan bir kapıdan girebilirler.

Ulaşılabilirlik

Hamam böcekleri evinize üç şey aramak için gelirler: yemek, barınak ve su. Ek olarak, en minik açıklıkları bile evinize giriş yolu olarak kullanma kabiliyetini geliştirdiler. Dış duvarlardaki çatlaklardan, kurutucu havalandırma deliklerinden ve hatta duvarlar ve zeminler arasındaki boşluklardan girebilirler. Evinizin dışını kapsamlı bir halde değerlendirin ve bulduğunuz bütün giriş noktalarını kapatın.

Rutubet

Hamam böcekleri hayatta kalmak için neme gereksinim duyar ve bu su arayışı onları en pak evlere bile getirecektir. Sızdıran borular ve musluklar, hamamböceği için en yaygın cezbedici şeylerden biridir ve onları banyolarda, mutfaklarda ve çamaşırhanelerde sık sık görmenizin ana sebeplerinden biridir. Ek olarak buzdolaplarının ve klima ünitelerinin altında yoğunlaşarak kendilerini şımartacaklar ve hatta gece süresince dışarıda bırakıldığında evcil hayvanların su kaplarından içecekler. Hamam böcekleri karanlık ve rahatsız edilmeyen bölgeleri severler, bu yüzden onları bodrumlarda, dolapların karanlık köşelerinde ve bilhassa su kullanan büyük cihazların altında sık sık bulabilirsiniz.

Besin Kaynakları

Hamam böcekleri, bulabilecekleri her yerde yemek kaynakları ararlar. Mutfağınızı lekesiz tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanıza karşın, bu dayanıklı haşereler yiyecek için nerede ise her şeyle yetinecektir. Aslına bakarsak, karton, duvar kağıdı macunu, kitap ciltleri, yağ, deri, sabun ve hatta insan saçıyla ziyafet çektikleri tanınmaktadır. Çoğu zaman tavan içinde ve garajda, uzun zaman sakladığınız kitaplarda ve hatta duvarlarda asılı olan resimlerin gerisinde karton yığınlarında saklanırlar.

Unutulan Alanlar

Bu alanlar onarıma gereksinim duymayabilir yahut hatta görünürde olmasa da, hamamböceklerini çekebilir ve hamamböceği istilasını önlemek için ele alınmaları icap eder . Hamam böcekleri, dış kapılar ve zemin arasındaki boşluklarda saklandıkları tanınmaktadır. Çerçeveyle aynı hizada olmayan yahut içlerinde yırtık yahut yırtık olan pencere ekranlarından evinize girebilirler. Ek olarak pencerelere tam oturmayan klima ünitelerine ve tertipli olarak temizlenmeyen çöp kutularına, hatta banyonuzdakilere bile girebilirler.

Peyzaj

Hamam böcekleri, evinizdekiyle aynı şeyleri aramak için bahçenize gelecek: yemek, barınak ve su. Evinizde olmasıyla birlikte bahçenizde de hamamböceği barındırabilirsiniz. Kuş banyoları, saksılar ve oluklar benzer biçimde yerlerde duran su hamamböceği çekecektir. Kompost ve odun yığınları yemek ve barınak sağlar. Çöp ve geri dönüşüm kutuları muhteşem bir gıda deposu sağlar. Yaprak çöpü, yoğun nebat örtüsü ve malç yahut çam samanı ülkü saklanma bölgeleri sağlar.
Hamam böcekleri, evinize girdikten sonrasında kurtulması son aşama zorluk derecesi yüksek oldukca yönlü haşerelerdir. Evinizi işgal etmelerini önlemeye destek olmak için atabileceğiniz birtakım hamam böceği önleme adımları vardır :

 • Evinizin etrafındaki çatlakları kapatın.
 • Su sızıntılarını onarın.
 • Durgun su kaynaklarını ortadan kaldırın.
 • Ev bitkilerini fazla sulandırmamaya çalışın.
 • Her yemekten sonrasında mutfak tezgahlarınızı silin.
 • Pis bulaşıkları gece süresince lavaboda bırakmak yerine direkt bulaşık makinesine koyun yahut kullandıktan sonrasında sudan geçirin.
 • Piştikten sonra ocağınızı silin.
 • Her gün süpürün ve haftalık olarak vakumlayın.
 • Yakacak odun ve kompostu evinizden olası olduğunca uzak tutun.
 • Çimlerinizi ve etraf düzenlemenizi pak ve tertipli tutun.

Evinizi pak tutmak için oldukca çalışmak ve hala hamamböcekleriyle alakalı sorunlarınız olması sinir bozucu olabilir. Bir hamamböceği sorununuz var ise yahut bunlar bir mesele haline gelmeden bir önleme programı başlatmak istiyorsanız, yalnızca mevcut en yenilikçi ve gelişmiş haşere ürünlerini ve ekipmanını kullanarak size özelleştirilmiş bir haşere denetim programı sağlayabilecek ustalaşmış bir haşere denetim şirketini arayın. . Adım atmak için bizi arayın yahut parasız bir tahmin isteyin .

Hamamböceği Isırır mı? 

Evet , bahse girersiniz ki; hamamböceği ısırır . İnsanları ve evcil hayvanları ısırırlar. “Herhangi bir şey” yiyeceklerinden, sizden de beslenirler. Aslına bakarsak düşündüğünüz kadar ürkütücü değil. Yeniden de, inanırım ki birtakım sorularınız var, bu nedenle okumaya devam edin ve ne kadar tehlikeli olabileceklerini ve ısırılma yahut daha kötüsü, öldürülme riskiniz var ise öğrenin. Ek olarak size hamamböceği ısırıklarını iyi mi tedavi edeceğinizi ve ısırılmaktan iyi mi kaçınacağınızı da öğreteceğim.

Bütün Hamamböceği Isırması

Bu doğru. Hangi tür olursa olsun, tüm bunlar insanları ısırabilir. Bununla beraber, bir çok türden bildirilen ısırık olayları, öteki böceklere kıyasla nadirdir.

Bizlere saldırmaları yahut bizi ısırmaları ne kadar ihtimaller içinde? Bununla beraber, öteki böceklerle karşılaştırıldığında, insanları ısırmaları pek ihtimaller içinde değildir. Kabiliyetli olmalarına karşın, çoğu zaman bizler uyanıkken bizi ısıracak kadar agresif değillerdir.

İnsanları En Oldukça Hangi Türler Isırır?

Alman hamam böceklerinden öteki türlerin çoğundan daha çok bildirilen ısırık olayı vardır . Bir insan evinde bulunan en yaygın hamamböceği olduklarını ve en oldukca ağır istilalar için bilindiklerini düşünürsek bu şaşırtıcı değil . Yeniden de ağır bir istilada, ölü deri hücrelerimizle ve vücudumuzda kalan yemek artıklarıyla beslenmeleri en olası olanlardır.

İnsanları ısırdığı ve saldırmış olduğu daha yaygın olarak bilinenler, Amerikan hamamböceği (Periplaneta Americana) ve Avustralya hamamböceğidir (Periplaneta australasiae). Birçok ısırık tutanağı bu ikisindendi.

Bu iki tür, insanlarla beraber yaşayan yaygın olarak bulunan en büyük türdür. 1-1 ½ inç uzunlukta ölçebilirler. Boyutları sebebiyle bizlere saldırma olasılıkları daha mı yüksek? Bunun onlara birazcık daha emniyet verebileceğini varsayabiliriz, sadece ilmi bir delil yok. Bununla beraber, yalnız – boyutlarıyla – daha kuvvetli bir ısırık sebebiyle ısırıklarının daha bariz olması olabilir; bu yüzden daha çok bildirilen olay.

Seni Iyi mi Isırırlar

Keskin dişlerle dolu bir çene tarafınca cildinizin minik bir parçasının yırtıldığını hayal ediyor olabilirsiniz. Bizim için iyi olan şey, bu olası olduğunca gerçeklerden uzak. Onların ısırıkları hakkaten daha oldukca bir tutam.

Sizi ısırdıklarında, aslına bakarsak cildinizi çimdikliyorlar. Elbet, ucube bir bilimkurgu filmimizde bu böceklerin o deriyi derhal yırtma gücü vardır ve kan fışkırır fakat yapamazlar. Bir hamamböceği ısırığının gücünün vücut ağırlığının 50 katı olduğu bildirilse de onlar bizlere kıyasla minicik yaratıklardır; cildimiz yalnız bu kadar güçlüdür.

Bizi iyi mi ısırdıklarını (kıstırdıklarını) hakkaten tahmin etmek için ağızlarının değişik kısımlarını bilmelisiniz; olmak suretiyle beş ana bileşenden oluşmaktadır.

 • Labrum – Temel olarak üst dudak/üst kapak.
 • Mandibulalar – Sert ve kuvvetli kesme çeneleri.
 • Maksilla – Daha minik “kıskaçlar”, sadece çeneler benzer biçimde aşırı kuvvetli değil. Yemekleri tutmaya destek olmak içindir ve yemekleri tatmak için segmentlere ayrılmış duyusal palplara haizdir.
 • Labium – Alt dudaklar/alt kapak.
 • Hipofarenks – tükürük salgılamak için tükürük bezlerine haiz geniş bir yapı.

Cildinizi derhal yırtmak için jilet benzer biçimde keskin dişlere haiz çene hattını kaçırdığımızın bilincinde mısınız? Bu şekilde bir şeyleri bile yoksa hamamböcekleri seni iyi mi ısırır? Eh, bu listedeki cevaplar kararlı.

Çeneler onlar bizi ısırmaya kullandığınız vardır . Keskin dişlerle dolu bir çeneden oldukca kerpeten benzer biçimde olduklarından, yapabilecekleri en fazlaca şey derimizi çimdiklemektir; kelimenin tam anlamıyla minik bir parçayı ısıramazlar. Yeniden de bu hiç bir şey hissetmeyeceğiniz anlamına gelmez. Amerikan hamamböceği ve palmetto böceğinin daha büyük türleri onu sokabilir. Muhtemelen bir saniyeliğine acıyı hissedeceksiniz. Daha minik kuzenlere ulaşınca, bir anlığına dikkatinizi çekebilir fakat o denli.

Seni Niçin Isırırlar

Hamam böcekleri çoğu zaman saldırganlık sebebiyle sizi ısırmaz. Bununla beraber, daha büyük türler için, bazı zamanlar korktuklarında ısırmaya çalışabilirler. İyi bir misal, birinin yanlışlıkla boynunuza yahut yüzünüze uçması olabilir. Azca ilkin indikleri devden ve onlara doğru uçan (ÖLÜM diye bağıran!) dev gibi elden korktuklarında, bir halde hayatta kalmak için bir ısırık alabilirler. İnsanların saldırıya uğradığını iddia etmiş olduğu vakaların bir çok bu örneğe benziyordu.

Seni ısırmalarının başka sebepleri var mı? Yemek eksikliği var ise parmaklarınızı vb. kemirirler. Açlarsa ve yemek hiç bir şeyleri yoksa, hayatta kalabilmek için ne var ise yiyeceklerdir – siz.

Hemen hemen ürkü yapmayın. Hamam böcekleri etinizle beslenmeyecek ve sizi canlı canlı yemeyecektir. Tefrik gözetmeyen besleyicilerdir ve ölü deri hücrelerimiz onlar için besindir. Ellerinizin ve ayaklarınızın etrafındaki ölü deriyi kemirirler. Bedeninde dikkatlerini çeken herhangi bir yemek kalıntısı var ise, onlar da onları kemirirler. Kazalar olsa da meydana gelir; yiyecek yerken yanlışlıkla dilinizi ısırmanız benzer biçimde.

Sizi Büyük ihtimalle Isıracakları Vakit

Daha ilkin de belirttiğim benzer biçimde, hamamböcekleri saldırgan değildir. Aslına bakarsak fazlaca utangaçtırlar, bu nedenle olası olduğunda sizden uzak durmaya çalışacaklardır. Bununla birlikte gececidirler, bu yüzden çoğu zaman yalnız geceleri yemek bulmak için dışarı çıkarlar. Bu iki hakikatı bir araya getirdiğinizde, gece süresince sizi ısıracakları yahut sizden beslenecekleri vakit bulunduğunu anlayacaksınız.

Siz uyurken, odadaki başka bir nesnesiniz, bu nedenle size yaklaşmaktan korkmuyorlar. Ölü deriniz yalnız etrafta yatan yiyeceklerdir, bu nedenle daha iştah açıcı başka bir şey yoksa dikkatlerini çeker. Bu zararlılar seçici yiyicilerdir, sadece hayır diyemeyecekleri birkaç şey vardır (şeker ve yağlar benzer biçimde). Ağır hamamböceği istilasına uğramış bir binada uyuyorsanız, ısırılma şansınız daha yüksektir.

Sizi En Oldukça Isırdıkları Yer

Yanlışlıkla üzerinize düşmedikçe ve korkudan ısırmadıkça, çoğu zaman vücudunuzun bol bol ölü deri yahut yemek kalıntısı olan kısımlarını kemirirler.

 • parmaklar
 • Çiviler
 • kirpikler
 • Eller
 • Ayak
 • Burun
 • Ağız

Vücudunuzun bütün bu bölümleri, beslenecek başka bir şey yoksa yahut yakınlardaysa, onlara yemek elde edecektir.

Tehlikeli mi? Bizi Öldürebilirler mi?

Yapabilecekleri en fena şey nelerdir? Tehlikeli midirler ve hamamböcekleri bizi ısırıp öldürebilir mi? Bu probleminin yanıtını bekliyordunuz fakat birazcık susmak zorunda kaldım. Niye ya? Bu sebeple buraya kadar okuduysanız, artık sağlam bir bilginiz var anlamına gelir. Artık bizi ısırıp öldüremeyeceklerini biliyorsun. Yanıt, hayır, bizi öldüremezler; bizi canlı canlı yiyemezler .

Sadece hamamböcekleri risksiz değildir. Hamam böcekleri tarafınca canlı canlı yenmesek de oldukca hastalanabiliriz ve tedavi edilmezse sağlığımız için tehlikeli olabilir.

Yeniden de yanlış idrak etme. Roach ısırıkları, bizlere zarar verebilecek herhangi bir rahatsızlık yahut zehir salmaz. Haiz oldukları en mühim risk, vücutlarında ve potansiyel olarak ağızlarında bulunan zararı olan bakteriler ve alerjenlerdir.

Aleni bir yarayı kemirirlerse, potansiyel olarak bir enfeksiyona niçin olabilir yahut bakterilerin sisteminize girmesine izin verebilirler. Bunun olma ihtimali oldukca düşük fakat tekrar de küçük bir ihtimal. Bunun yerine hamamböcekleri ile kirlenmiş yemekleri yemekten ötürü taşıdıkları risklere büyük ihtimalle maruz kalacaksınız.

Hamamböceği Isırıkları Neye benziyor?

Bir hamam böceği ısırıkları ile derinizi delip kesememelidir. Isırık izi olmadan, ısırıklarının neye benzediğini iyi mi anlarsınız? Diş izi olmamasına karşın, ısırıklar çoğu zaman birazcık ağrıya, kızarıklığa yahut şişmeye niçin olabilir.

Bu semptomlara çoğu zaman ısırık niçin olmaz. Genellikle ayrım edeceğiniz şey, hamamböceği tarafınca taşınan alerjenlere karşı alerjik bir reaksiyondur.

Bir hamamböceği ısırığı ile başka bir böceğin ısırığı arasındaki farkı söylemek zor. Sadece ayrım edeceğiniz yaygın semptomlar şunları ihtiva eder:

 • Kırmızılık
 • Kısa süreli ağrı
 • Şişme

Kaşınıyor mu?

Yukarıdaki tipik semptomların yanı sıra, birazcık kaşıntı da ayrım edebilirsiniz. Kaşıntı muhtemelen direkt ısırmadan kaynaklanmaz. Hamamböceği üstündeki bir alerjene karşı alerjik reaksiyonun bir kararı olabilir. Aslına bakarsak hamamböceklerinin niçin olduğu alerjik reaksiyonlar fazlaca yaygındır. Birazcık kaşıntı ayrım ederseniz endişelenmeyin.

Bir hamamböceği ısırığı iyi mi tedavi edilir

Bir hamamböceği tarafınca ısırıldığınızı görsel olarak doğrulayabildiğiniz ender vakalardan biriyseniz ve artık yerde ölüyse – ezilmişse – o halde ısırığı tedavi etmek için yapabilecekleriniz burada.

 1. Etkilenen bölgeyi ılık akan su ve antibakteriyel sabunla sudan geçirin.
 2. Alanı pak kağıt havlularla iyice kurulayın.

Alternatif olarak, bölgeyi ovalama alkolü yahut hidrojen peroksit ile silerek temizleyebilirsiniz. Bir enfeksiyon olduğu için şüpheleniyorsanız yahut endişeleriniz var ise, olası olan en yakın zamanda doktorumuza danışın.

Roach Isırıkları Iyi mi Önlenir

Elbet, hamamböceği ısırıkları nadirdir, sadece bu, “hamam böcekleri tarafınca yenilme” olasılığını azaltmaya çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez. Oldukça pak değiller ve yanlarında birtakım potansiyel tehlikeler taşıyorlar. İşte hamamböceklerine yem olmayı yahut sürpriz bir ısırık almayı önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey.

 • Hamamböceği popülasyonunun yüksek olduğu bölgelerden (bilhassa Amerikan, Avustralya hamamböceği olanlardan) uzak durun.
 • Evinizi pak tutun ve evinize girmesini önleyin.
 • Bunlara aslına bakarsanız sahipseniz, onlardan kurtulmak için lüzumlu önlemleri alın.
 • Büyük bir istilanız var ise, onları en yakın zamanda kaldırın.

Öteki Genel Sorular

Bu minik istenmeyen istilacılarla alakalı endişenizi anlayabiliyorum ve sizi temin ederim ki soruları olan tek birey siz değilsiniz. Bunlar, başkalarının daha ilkin sordurulmuş olduğu birtakım sorular. Merak edenler olabilir diye burada cevaplamaya karar verdim.

Evcil Hayvanları Isırırlar mı?

Hamamböceklerinin tefrik gözetmeyen besleyiciler bulunduğunu ihmal etmeyin. Dürüst olmak gerekirse, siz, başka biri yahut evcil hayvan olup olmadığı umurlarında değil; gerekirse yenilebilir herhangi bir maddeyle beslenirler. Hal böyle olunca yanıt evet, hamamböcekleri evcil hayvanları ısırır.

Arkadaşınızın hamamböceği ısırıklarına kurban olma olasılığını azaltmak için onları pak tutun. Evinizi pak tutun ve aşağıda daha detaylı bir şekilde ele alınan önleme ipuçlarını izleyin.

Su Böcekleri Sizi Isırır mı?

Su böceği, Amerikan hamamböceğinin yanı sıra orman hamamböceğine atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir . İsim ek olarak palmetto böcekleri ile birbirinin yerine kullanılır.

Amerikan hamam böceklerinden bahsediyorsak, o halde ısırırlar; aslına bakarsak insanları ısıran en iyi malum türlerden biridir. 1 ½ inç kadar büyük oldukları için ısırıkları acıtabilir. Birtakım raporlar, acıyı bir arı sokmasınınkiyle bile karşılaştırdı.

Florida orman hamamböcekleri 1,6 inç’e kadar ulaşabilir ve Amerikan hamam böceği kadar fena şöhretli olmasalar da, insanoğlu tarafınca ısırıldığına dair birtakım olaylar rapor edilmiştir. Amerikan hamam böceği ile ortalama olarak aynı büyüklükte olduğundan birazcık sokabilir.

Tıslayan Hamamböceği İnsanları Isırır mı?

Madagaskar Tıslayan Hamamböceği’ne bir kere bakın ve ısırıp ısırmadığını sorgulamaya başlayacaksınız. Seni suçlamazdım. Bu böcekler oldukca büyüktür; 3 inç uzunlukta olabilirler. Madagaskar’a özgüdürler (dolayısıyla ismi), sadece çoğu zaman evcil hayvan olarak tutulurlar.

Muhtemelen yırtıcı doğada karşılaşmayacaksınız, sadece evcil hayvanlar için ilginç zevkleri olan bir dost tanıdıklarını görebilirsiniz. Genel anlamda oldukca mahcup olduklarını ve ısırdıklarına dair hiç bir kayıtlı olay olmadığını bilmekten memnun olacaksınız. Doğal ki, bu minik olasılığı ortadan kaldırmaz, bu nedenle şüpheniz var ise dikkatli olun dostunuz.