Kum Biti İlaçlama

Kum Biti İlaçlama harika bir tatil planlandı – güneş, deniz ve beyaz kumlu plaj ile saf rahatlama. Ancak evde planlama ve rezervasyon yaparken hala bir beklenti kaynağı olan şey hızla olumsuza dönüşebilir. Çünkü istanbul böcek ilaçlama wolves turistlerin kendilerini rahat hissettikleri yerde kum pireleri (Latince: Tunga penetrans ) da burayı çok sever . Kum piresi ısırıkları teorik olarak hayati tehlike oluşturmaz, ancak sizi tatilde ve sonrasında rahatsız ederler. Bu tür olumsuz tatil hatıralarından nasıl kaçınılacağına veya tedavi edileceğine dair tüm önemli bilgileri burada bulabilirsiniz.

Kum Biti İlaçlama
Kum Biti İlaçlama

Tunga penetrans’ın yaşam alanı

Kum pireleri – kum sinekleriyle karıştırılmamalıdır – nemli ve sıcak kumlu bölgelere özgüdür . Diğer bir deyişle, tropikal Afrika ve Asya’da, Güney ve Orta Amerika’da ve Karayipler’de, ancak şimdilerde bazen Akdeniz’de de ortaya çıkıyorlar. Adından da anlaşılacağı gibi, kum piresi çoğunlukla kumlu toprakları tercih eder ve daha çok kırsal alanlarda daha sık görülür. Çünkü bu bölgelerde hijyen standartları daha düşük olma eğilimindedir.

Kum piresi karada yaşayan bir pire karidesidir ve yumurtalarını bırakmak için sıcakkanlı memelilere ihtiyaç duydukları için kan emici parazitlerden biridir . Bu amaçla büyük evcil hayvanları veya insanları konukçu olarak kullanmayı severler. Kadın kum pire boyutunda bir milimetre ile ilgili olan 1. . İnsanlarda kum piresi ısırıklarının en yaygın yerleri ayak tabanları, tırnak kenarları veya ayak parmakları arasındaki boşluklardır.

Kum piresi yumurta bırakır

Döllenmemiş dişi, yumurtlamak amacıyla konağın en üst deri tabakasını deler . Arka kısmı deriden dışarı bakar ve bir erkek onunla çiftleşebilir. Yumurtalar olgunlaşırken dişi kum piresi derinin altında kalır ve kanla beslenir. Tüm süreç üç ila dört hafta sürer ve bu süre zarfında pire bir kiraz çekirdeği boyutuna ulaşır . Dişi daha sonra yumurtaları dışarıya bırakır ve beş ila sekiz hafta sonra ölür ve ardından deri tarafından yabancı cisim olarak reddedilir 2 .

Kum piresi ısırığını bu şekilde tanırsınız

Kum piresi ısırığı, normal bir böcek ısırığından çok daha yoğun olan güçlü bir kaşıntı olarak fark edilir . Ek olarak, kum piresi ısırığı bezelye büyüklüğünde şişer ve beyaz siğil benzeri bir yumru oluşur. Ortasında karanlık bir nokta var, bu kum piresi.

Bu bir kum piresi ısırmasına karşı yardımcı olur

Tunga penetrans’ın bir ısırığı tespit edilir edilmez bir doktor ziyareti gereklidir. Ve lütfen paraziti deriden kendiniz ayırmaya çalışmayın . Bakteriyel enfeksiyon riski yüksektir. Tatil bölgesinde doktor veya tıbbi tesis yoksa, gerekirse kum piresi bağımsız olarak çıkarılabilir. Koşulların mümkün olduğunca antiseptik ve steril olmasını sağlamak önemlidir. Daha önce sterilize edilmiş bir cımbız, çıkarmak için en uygun olanıdır. Daha sonra yarayı dezenfekte etmek ve bir sıva ile örtmek önemlidir. Bir sağlık profesyonelini görme fırsatına sahip olduğunuzda, bunu kendi kendine çıkardıktan sonra yaptığınızdan emin olun. Niye ya? –Doktorlar genellikle enfeksiyonu önlemek için antibiyotik reçete eder ve ayrıca destekleyici tetanoz aşısı tavsiye edilir. Çünkü dişi kum piresi derinin altındadır ve kendisi bir patojen haline gelebilir.

Kum piresi ısırığı tedavi edilmezse veya keşfedilmezse, yukarıda belirtildiği gibi dişi ölür ve vücut onu reddeder. Bununla birlikte, tıbbi olarak tedavi edilmesi gereken bir iltihabın kalma olasılığı yüksektir . Bu nedenle, ikincil enfeksiyon nedeniyle sepsis (kan zehirlenmesi) riski olduğundan, etkilenen bölgenin kırmızımsı olup olmadığına dikkat etmek önemlidir.

Şiddetli kaşıntı özellikle tatsızdır. Ancak bunu yapmanın birkaç püf noktası ve yolu da var. Çok önemli:

  • güçlü çizilmekten kaçının; bu şekilde yaraya hiçbir mikroorganizma ve bakteri girmez
  • Etkilenen bölgeyi soğutma pedleri ve kaşıntı önleyici jel ile yatıştırın
  • Asya Kaplan Balsamı ile kaşıntıdan kurtulma

Yerel ürünleri denemiş ve test etmiş olduklarından, tatil ülkesindeki yerel bir eczaneyi ziyaret etmek genellikle faydalıdır.

Kum piresi ısırıklarını önleyin

İlk etapta bir kum piresi ısırmasından kaçınmak için dikkate alınması gereken birkaç şey var. İyi gelişmiş arka ayaklar, kum pirelerinin mükemmel bir şekilde zıplamasına izin verir. Bu nedenle ideal olarak sahilde yürüyüşe çıkarken bacaklarınızı ve ayaklarınızı uzun pantolon, çorap ve sağlam ayakkabılarla korumanız önerilir. Ancak hiç kimse bir plaj tatilinde sarılı bir şekilde etrafta koşmak istemeyeceğinden, vücudun ve giysilerin özel böcek kovucularla kaplanması tavsiye edilir.(Kovucular) tropiklerin ovulması ve üzerine püskürtülmesi için. Kimyasalsız tercih ederseniz marketten veya eczaneden saf hindistan cevizi yağı da alabilirsiniz. Kum pireleri içerdiği laurik asidi sevmez ve cilde nüfuz etmelerini zorlaştırır. Seyreltilmemiş hindistancevizi yağını vücuda, özellikle ayaklara ve bacaklara cömertçe yayın ve ardından güneş koruyucu uygulayın. Ancak her ikisinin de denizde yüzdükten sonra tekrar tekrar yenilenmesi gerekiyor.

Ayrıca güneşlenirken plaj için uyku matı gibi sert bir yüzey seçmeniz tavsiye edilir. Parazit sadece karada yaşadığı için suda yüzerken bulaşma riski yoktur. Son önemli ipucu: Kumsalda geçen bir günün ardından yoğun bir duş alın , çünkü bir kum piresinin cildine yeterince derin nüfuz etmek için vücudunun uygun bir bölümünü bulması genellikle birkaç saate ihtiyaç duyar.

KUM PİRELERİ GENELLİKLE

Kum pireleri ve kum sineklerinin birbirleriyle hiçbir ilgisi yoktur. Tropik sahillerdeki tatilciler genellikle dünya çapında bulunan 700 kum sineği türünden biri tarafından ısırılır. Kum pireleri ile savaşmak zordur çünkü daha sinsidirler ve yerde pusuda beklerler.

Kum pireleri, Karayip sahillerinde veya çöl benzeri alanlarda çıplak ayakla yürüdükten sonra ayak parmaklarının arasında veya yakınında görünen apse veya siğil olarak kendilerini kamufle eder.

Kum piresinin gelişmesi biraz zaman aldığından, çoğu turist sadece evde bir şeylerin yanlış olduğunu fark eder.

KUM PİRELERİ KUMDA GİZLENİR

Birçok turist, tropik sahilde ilk günlerinde sayısız, siyah, minik sivrisineklerin saldırısına uğrayan kum pirelerini düşünür. Çoğu zaman enfekte olan sayısız, şiddetli kaşıntılı ısırık izleri kalır.

Pirelerin benzer şekilde davrandığı söylenir, ancak bu durumda sadece dünya çapında 700 türe dağılmış olan tropik tatarcıklarla uğraşıyorsunuz.

AKDENİZ’DE KUM PİRELERİYLE MÜCADELE

Kum pireleri, 16. yüzyılın başlarında Brezilya’da tanımlandı ve Güney Amerika, Karayipler ve Sahra altı Afrika’da yelkenli gemiler tarafından yayıldı.

1999’da Tiren Denizi’nde (Sardunya, Korsika ve Sicilya adaları arasında yer alan) bir cankurtaran, hiç tropik bölgelere gitmemiş kum pireleri ile enfekte oldu. Tanıtılan kum pirelerinin küresel ısınma nedeniyle hayatta kaldığı ve Akdeniz’de de gelişebileceği varsayılmaktadır.

Bir kişi çıplak ayakla yürürse, kum piresi sürünür veya yukarı sıçrar ve hemen ayak parmaklarının arasından veya ayak tırnaklarının altından cilde nüfuz eder.

En erken yarım saat sonra, bazen birkaç saat sürer, kum piresi deriden geçerek bir sonraki kan damarına geçer.

Solunum organlarının ve çiftleşme ve boşaltım organlarının bulunduğu arka kısım, cilt yüzeyinin üzerinde çıkıntı yapar ve küçük siyah bir nokta olarak görünür. 

Tesadüfen geçen bir erkek kum piresinin dişisini döller. Kum piresinin dişisi ilk kez kan emdiği anda 12 mm’ye kadar şişebilir. 

Dişi kum piresi şimdi birkaç bin yumurta bırakmaya başlar ve bu yumurtalar karınlarındaki açıklıktan düşer ve 3-4 gün içinde larvaya dönüşür.

3 hafta sonra, yetişkin bir kum piresinin gelişimi tamamlanır ve yetişkin kum pireleri yeni bir konak arar.

Kum piresi vücutta deri altında kalır ve 3-5 hafta sonra ölür. Sokma iyileşir ve ölü kum pireleri büyür.

KUM PİRELERİ SADECE KUMDA GELİŞİR

Kum pireleri sadece kumda veya kumlu topraklarda çoğalır. Kum pirelerinin larvalarının gelişmesi için kuş pisliği gibi organik maddelere ihtiyaçları vardır.

Yetişkin kum pireleri asla vücudunuzdaki veya vücudunuzdaki larvalardan gelişmez.