Solucan İlaçlama

Solucan İlaçlama Wolves, genellikle konakçının sindirim sistemi içinde yaşayan, hayvanın doku İstanbul Böcek İlaçlama Wolves sıvıları veya kanıyla beslenen parazitlerdir. Solucanlar ayrıca akciğerlerde, burun geçişlerinde, gözlerde vb.

Solucan İlaçlama
Solucan İlaçlama

Yaygın semptomlar:

İshal, olgunlaşma yaşının gecikmesi, büyüme hızında ve süt üretiminde azalma, düşük yem dönüştürme verimliliği, hastalıklara karşı düşük direnç vb.

Solucan İstilasının Yönetimi

 • Solucanlar, genellikle konakçının sindirim sistemi içinde yaşayan, hayvanın doku sıvıları veya kanıyla beslenen parazitlerdir. Solucanlar ayrıca akciğerlerde, burun geçişlerinde, gözlerde vb.
 • Yumurtalar mera, yem veya su kaynaklarını kirleten dışkılardan geçirilir. Bazıları insanlarda da hastalığa neden olur.
 • Temelde dört tür solucan vardır: (i) Yuvarlak solucanlar ve (ii) Sindirim sisteminde bulunan tenyalar; (iii) İşkembe ve karaciğerde bulunan Flukes ve (iv) Kan damarlarının içinde bulunan Schistosomes.
 • Solucan türüne göre farklı tedavi rejimleri gereklidir.

Solucan İstilasının BELİRTİLERİ

 • İshal, gecikmiş olgunluk yaşı, büyüme hızında ve süt üretiminde azalma, daha düşük üreme, taslak ve yem dönüştürme verimliliği, daha düşük hastalık direnci, anemi vb.
 • Amfistom (rumen ve karaciğer kelebeği) enfestasyonunda şiddetli foetid diyare ve submandibular ödem (şişe-çene) görülebilir.
 • Karaciğer paraziti enfestasyonunda sarılık görülebilir.
 • Tenya enfestasyonunda, göbek ve dışkıda hareketli küçük beyaz parçalar görülebilir. Ayrıca uzunluğu nedeniyle bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.
 • Kancalı kurt (kan emen yuvarlak solucan türü) ve şistozom istilası şiddetli anemi ve kanlı ishale neden olabilir.
 • Bazı enfestasyonlarda nazal şistlerde kalın burun akıntısı, horlama ve nefes darlığı görülebilir. Akciğer kurdunda öksürük görülür (akciğerde görülen yuvarlak solucan türü)

ÖNLEME VE TEDAVİ

 • 10-14 günlük yaştaki buzağılara verilecek ilk dewormer dozu ve 6 aylık olana kadar her ay tekrarlanır.
 • 6 aylıktan büyük tüm hayvanlara, yağmur mevsiminin başında ve sonunda olmak üzere yılda iki kez solucan ilacı uygulayın. Rumen baypasını önlemek için ağızdan ziyade dilin arkasına uygulamayı sağlayın.
 • Topraktaki solucanların yumurta yükünü azaltmak için kitlesel ölçekte solucan gidermeyi benimseyin.
 • Gebe hayvanlar da, 1. doz buzağılama zamanına yakın ve 2. doz buzağılamadan yaklaşık 6-7 hafta sonra olmak üzere iki kez çiğnenmelidir. 
 • Hayvan tedaviye yanıt vermiyorsa, solucan türünü belirlemek için hayvanın gübresini bir veteriner tarafından muayene ettirin ve tavsiye edildiği şekilde uygun ilacı sağlayın.
 • Salyangoz popülasyonunun olduğu bölgelerde (sulak vb.), salyangozlar yaşam döngüsünün tamamlanmasında rol oynadığından, parazitler ve şistozomlardan şüphelenilebilir.
 • İlaç direncinden kaçınmak için aynı ilacı tekrar tekrar uygulamayın.
 • Herhangi bir solucan tedavisinin etkili olması için ilacın yeterli dozda sağlanması gerekir, uygun tavsiye için kalifiye bir kişiye danışın.

Solucan Kontrolü

Bugün çim endüstrisinde kullanılan solucan kontrol ürünleriyle ilgili bazı tartışmalar var. Bu makale, bu kimyasalların kullanımıyla ilgili bazı konuların açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Uzun yıllar önce May & Baker’da, gıda pazarı için yeni ürünler geliştirerek çalıştım. Dahil olduğum projeler arasında ‘Castaway’ adlı bir solucan kontrol ürünü vardı. Bu, orijinal olarak, bugün kullandığımız solucan kontrol ürünlerinin (karbendazim – MBC olarak da bilinir) öncüsü olan tiyofanat etilden formüle edilmiştir. Tiyofanat metil ve tiyofanat etil, MBC’yi oluşturmak üzere hızla parçalanır ve ürüne mantar öldürücü ve solucan kontrol özelliklerini veren MBC’dir.

‘Caste Off’ gibi MBC’ye dayalı ürünlerden veya tiyofanat metil (‘Mildothane Turf’ ve ‘Snare’) bazlı öncülerinden en iyi kontrolü elde etmek için solucanın biyolojisini biraz anlamamız gerekir.

Solucanlar, toprak yapılarının gelişiminde ve bakımında önemli bir rol oynar. Bazı türlerde birkaç fit derinliğinde olabilen yuvalarda yaşarlar ve bu, toprağın faydalı bir şekilde havalandırılmasını sağlayabilir. Çoğunlukla bizden saklanarak hayatlarını sürdürürken, tüm besinlerini elde ettikleri büyük miktarlarda toprak ve çürüyen bitki materyali tüketirler.

İyi karışmış, oldukça verimli bir kompost olan atık malzeme, solucan döküntüleri olarak adlandırdığımız ‘kıvrımlı tüpler’ şeklinde atılır. Tüm solucanlar, döküntülerini yüzeyde salgılamaz. Birleşik Krallık çiminde bulunan 25 türden sadece 3’ünün yüzey döküntüleri biriktirdiği bilinmektedir. Kalan türler, rollerini yeraltına bırakır, böylece bahçeci ve yeşil bekçinin yaşadığı tüm karmaşa ve sefaletten kaçınır!

Solucanların çoğu, toprak yüzeyinin

Altında bulunan çürüyen bitki kökleri ve organik maddelerle beslenmesine rağmen, yüzey döken türler ayrıca yaprak malzemesini yerin üstünden toplayacak ve yendiği yuvalara indirecektir. Bizi MBC’nin solucan öldürme özelliklerine ilk götüren bu fenomendi. 1970’lerde elma bahçelerinde kullanılan en çok satan fungisitlerden biri, külleme, elma kabukları ve kontrollü kırmızı örümcek akarlarına karşı etkili olduğu için ‘Mildothane’ idi.

Solucanların, kış aylarında bir meyve bahçesindeki düşen yaprakları tamamen temizleyeceği bilinen bir gerçektir, ancak ‘Mildotan’ elma mahsullerinde iki veya üç sezon boyunca kullanıldıktan sonra, yaprak çöpünün olmadığını fark etmeye başladık. her zamanki gibi meyve bahçelerinden kayboluyor. Araştırma, yüzeyden beslenen türlerin işlenmiş meyve bahçelerinin topraklarında bulunmadığını ortaya çıkardı ve büyüme mevsimi boyunca tekrarlanan spreylerden yapraklarda kalan tiyofanat metil kalıntıları tarafından öldürüldüğü sonucuna varıldı.

Bazı insanlar MBC’nin (carbendazim) solucanları öldürmediğine, sadece birkaç haftalığına dökümü bastırdığına inanıyor. Aslında, kanıtlar MBC’nin yüzeyde beslenen solucanları öldürdüğünü ve yüzey besleyicilerin yer üstünde biriken döküntülerden sorumlu olduğunu göstermektedir. ‘Castaway’ ile yaptığımız saha denemelerinde, işlenmiş ve işlenmemiş parsellerdeki tüm solucanları çıkardık ve ardından mevcut her türün sayısını saydık.

Ekstraksiyon, seyreltilmiş formaldehit

Bu solucanları rahatsız eder ve yuvalarından hızla çıkarlar. Yüzey besleme/yüzey döküm türleri, uygulama yapılan parsellerde mevcut değildi, ancak püskürtülmeyen parsellerde bulundu. Ayrıca püskürtülmüş ve püskürtülmemiş parsellerdeki solucan döküntülerini de saydık ve tedavi edilen alanlarda döküntülerin olmadığını gösterebildik. Lütfen okuyuculara, çimleri öldürdüğü ve toprağın ekolojisine son derece zarar verdiği için solucan istilasına uğramış çim üzerinde formaldehit kullanmamalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Öyleyse neden solucan dökümünü kontrol etmekte bu kadar zorlanıyoruz? Cevap toprakta yatıyor! Solucan kolonisi olan bir toprak, herhangi bir zamanda; yumurtalar, yavrular ve yetişkin solucanlar. Normal şartlar altında sadece yetişkin solucanlar beslenmek için yüzeye çıkar. Yavrular genellikle yuvalarda kalır ve yerin altında beslenir. Yetişkinler olgunlaştıklarında beslenmek, döküntüler bırakmak ve başka bir solucanla çiftleşmek için yüzeye gelirler. Çiftleştikleri anda yumurtalar serbest bırakılır, diğer solucandan gelen spermlerle döllenir ve yuvanın dibine bırakılan bir çuvalın içine kapatılır.

Muhtemelen bildiğiniz gibi, solucanlar hermafrodittir (her iki cinsiyetin üreme organlarına sahiptirler) ve bu nedenle her iki birey de çiftleşmeden sonra üreme kapasitelerini ikiye katlayarak yumurta üretecektir. MBC tabanlı solucan öldürücüler kullandığımızda, yalnızca tedavi sırasında yetişkin olan bireyleri kontrol edebiliriz. Püskürtmeden birkaç hafta sonra, yavrular yeni yetişkinlere dönüşmeye başlar ve yüzeyde birkaç döküntü görmeye başlarız. Sorun tekrar püskürtecek kadar kötüleştiğinde, yepyeni bir grup yumurta yumurtlanır ve böylece solucan kolonisi hayatta kalır.

Solucanların biyolojisini ve davranışını biraz anladıktan sonra, bu bilgiyi kendi yararımıza kullanabilir ve solucan sorunuyla uğraşırken daha güvenilir sonuçlar elde edebiliriz. Bu stratejiye iki yaklaşım getirebiliriz; ilk olarak kültürel uygulamalarla solucanların cesaretini kırmayı düşünmeliyiz ve ikinci olarak solucan öldürücüleri daha etkili kullanabiliriz.

Kültürel uygulamalardan başlayarak,

Akla gelen ilk şey, ücretsiz olarak temin edilebilen gıda kaynağını ortadan kaldırmaktır ve bu, sonbaharda biçerken çim kupürlerini toplamayı ve sonbaharda çevredeki ağaçlardan düşen yaprakları temizlemeyi içerir.

Bu, spor sahaları ve golf sahası çimenli yolları gibi geniş alanlarda her zaman mümkün değildir, ancak kupürleri ‘kutulamak’ mümkünse, bu, sorunun ciddiyetini azaltmaya yardımcı olacaktır. İkinci olarak, kötü bir şekilde istila edilmiş alanların drenajını iyileştirmeyi düşünün.

Solucanlar hareket etmek için bol miktarda neme ihtiyaç duyar, bu nedenle toprağı kurutmak onları yavaşlatmaya yardımcı olur. Üçüncü husus toprak pH’ıdır (asitlik) – solucanlar nötr veya hafif alkali bir toprağı tercih ederler, bu nedenle bazı durumlarda kükürt gibi asitleştiricileri dikkatli bir şekilde kullanarak pH’ı düşürerek onları vazgeçirebiliriz.

Bu hiçbir şekilde kolay bir iş değildir ve toprağın pH’ının da çimin sağlığı üzerinde derin bir etkisi olacağından, bir toprak testi yaptırarak ve ardından bir agronomistten profesyonel tavsiye alarak işe başlamanız gerekir.

Asitleyicilerle toprak pH’ını değiştirmemeyi tercih etsek bile, solucan dökümü sorunu olan alanlarda kireç veya kireçli deniz yosunu kullanmaktan kaçınmalıyız. Düzenli olarak sulanan alanlarda, soruna katkıda bulunabileceğinden, suyun pH’ını test ettirmeye değer. Musluk suyu genellikle yüksek 7’lerde veya düşük 8’lerde pH’a sahip olabilir, bu da makul bir alkalilik derecesi gösterir. Kuyu sulama, özellikle de delik kireçli veya kireçli topraklardan geliyorsa, yüksek pH’a sahip olabilir.

Solucan sorunlarıyla başa çıkmak için ikinci yaklaşım, bir solucan öldürücü kullanarak en iyi sonuçları almaya çalışmaktır. Solucanlar için ilaçladığımızda, kimyasalın çoğu yaprakta kalacaktır ve karbendazim (MBC) kök alımı sistemik özelliklere sahip olduğundan, toprak profilinin üst kısmında biten spreyin bir kısmı dahili olarak çim yaprağına taşınacaktır. , bitkinin aktif olarak büyümesi şartıyla.

Bu nedenle, yüzeyden beslenen solucanları (dökümden sorumlu olanlar) kontrol etmek istiyorsak, şölen yapabilmeleri için ilaçlamadan sonra çim kupürlerini mümkün olduğunca uzun süre yüzeyde bırakmamız gerekir! Bu, golf sahaları gibi ince çim alanlarda veya oyun sezonunda bowling sahaları ve kriket masalarında her zaman mümkün değildir. O zaman bowling ve kriket için, sorunun üstesinden gelmek için en iyi zaman, bu alanların oynanmadığı sonbahar başı ve ilkbahar başıdır.

Bir solucan öldürücü püskürtürken, ürünün etkinliğini artırmak için püskürtme tankına uygun bir adjuvan eklemeyi de düşünmeliyiz. ‘Aqua Tick’, püskürtme tankında ideal pH ortamını yaratan, onu yaklaşık 5.0 değerine tamponlayan ve kimyasalın alkali hidrolizini önleyen bir su düzenleyicidir.

Araştırmalar, carbendazim’in sadece 12 dakikalık bir yarı ömre sahip pH 9.0’da hızla parçalandığını göstermiştir. Bu, bu aşırı pH’da, tanka eklenen karbendazimin %50’sinin 12 dakika içinde etkisiz olacağı anlamına gelir. Buna karşılık, 5.0 pH’da karbendazim 30 saatlik bir yarı ömre sahiptir. Kimyasal bitki yaprağı üzerinde kuruduktan sonra hidroliz ile hızla parçalanmayacak ve böylece döküm solucanları ile başa çıkmak için mevcut kalacaktır.

Kontrol ve mevzuat hakkında daha fazla

Solucanlar konusu veya aslında onların yayınları çok zamanında. Geçen ay boyunca yağışlardaki artış, solucan aktivitesinde çarpıcı bir artış gördü. Bunun nedeni toprak/su/hava oranındaki değişikliktir. Solucan aktivitesi artıyor ve onları gelecek yılın baharına kadar oyun yüzeylerimizde bulunduracağız.
Toprak teknisyenleri olarak, solucanların faaliyetlerinin toprağın genel dokusu için çok faydalı olabileceğinin hepimiz farkındayız.

Dezavantajı ise, yılın belirli zamanlarında (toprak nem seviyelerine bağlı olarak esas olarak Ekim-Şubat sonu) yuvalarını temizlerken, oyun yüzeyinde veya çim üzerinde küçük bir toprak höyüğü – bir döküm bırakmalarıdır. Dökümler, biçme uygulamalarına zarar verir, oyun yüzeylerini ve çimenleri dağınık hale getirir ve nihayetinde yabani otları ve yabani otları teşvik eder. Özellikle Yıllık Çayır Otu, tüm yıl boyunca tohum verdiği için.

Solucanlar ve kontrolleri konusu her zaman çok duygusal olmuştur. Mütevazı solucan, topraktaki çürüme süreçlerinde önemli bir rol oynar, böylece saz ve organik malzemelerin geri dönüşümünü hızlandırır ve onları çim bitkileri ve diğer temel toprak mikroorganizmaları tarafından daha fazla kullanım için kullanılabilir hale getirir. Amaç, solucan popülasyonunu kontrol altına almak ve onları zararlı olmaktan çıkacakları bir seviyede tutmak olmalıdır. Bu, her birini yok etmek anlamına gelmez.

Toprakta solucan aktivitesine sahip

• organik maddeyi humusa parçalayarak toprağın verimliliğini arttırır
• Kırıntı yapısını iyileştirir
• toprağı havalandırır – sadece daha derin oyuk türleri dökülür
• yılın sadece yaklaşık 6 ayı için döküm – Ekim başından Mart ayına kadar

sıkışmayı azaltın • aksi takdirde sazlığa dönüşecek olan çim kupürleri gibi çürüyen yaprak çöplerini yiyin
• yüzey drenajını iyileştirin
• topraktaki zehirli gazları azaltın
• toprak bakterilerinin aktivitesini artırın

Toprakta solucan aktivitesine sahip olmanın dezavantajları – sorunun solucanlar değil, sadece onların çim veya oyun yüzeyi üzerindeki etkileri olduğu akılda tutulursa, döküntüler:

• göze hoş görünmeyen ve çok sayıda
• yapışan ayakkabıların tabanları ve kaygan ve yapışkan
• biçme makinelerinin alt bıçaklarına zarar verdiklerinden ve biçme makinesinin ön silindirlerine kolayca bağlandıkları için kesim yüksekliğini değiştirebildikleri için makineler için bir sorundur
• daha ince yapraklı otları boğabilir
• yabani ot tohumlarını ve çimlenmeyi teşvik edebilir
• kontrol edilmesi pahalıdır
• düzensiz bir oyun yüzeyi oluşturabilir ve topun akışını bozabilir (örneğin hokey)
• zamanla oyun yüzeylerini mahvedebilir

KONTROL

Önleme, eliminasyon veya eradikasyon kontrolünün kültürel yöntemlerinin tükendiği yerlerde, pratikte en iyi kimyasal kontrol, Carbendazim veya Thiophanate-metilin aktif bileşenlerine dayalı bir kontrol ürününü, solucanların gözle görülür şekilde aktif olduğu Ekim ayının başından Şubat ayının sonuna kadar uygulamaktır. biraz haşere oluyor. Kimyasal, düşük döküm üretiminin ilk periyodundan sonra solucanların dökülmesini önleyecektir. Uygulamadan hemen önce çim yüzeyinde bulunan kalıpların tırmıklanması veya fırçalanması gerekecektir. Kimyasal kontrol, yağış miktarına, toprak tipine ve solucan popülasyon yoğunluğuna bağlı olarak 2 – 3 ay arasında sürecektir.

Aktif bileşen Chlorpyrifos’a dayalı Leatherjacket kontrolleri ile solucan döküm kontrol ürünlerini karıştırmak için onaylar vardır. Bu tank karışımı mükemmel. Chlorpyrifos’a eklenen ıslatma maddesi nedeniyle, solucan kontrol aktif maddesi toprağa daha hızlı girer ve çim bitkisinin Carbendazim’i bir mantar ilacı olarak alma şansı daha düşüktür.

Siteniz kil gibi gerçekten ağır bir toprak üzerindeyse, ‘temiz’ bir yüzey elde etmek için Ekim ayında ve Noel’den sonra olmak üzere iki kez püskürtmeyi planlamanız gerekebilir. Kontrol ürününün eşit bir şekilde kaplandığından emin olmanız ve etiket üzerindeki talimatları izlemeniz önemlidir. Kendinizi sadece oyun yüzeylerine püskürttüğünüzü ve çevreleri, golf sahalarını veya yeşil yaklaşımları değil, oyuncuların ‘solucan dökümü olmayan’ vahanıza önce solucan dökümü istila edilmiş bir alandan geçmeden gitmesini zorlaştıracaksınız. Gerçekten alkali su kaynaklarının aktif bileşenin etkisini azaltabileceği sıklıkla belgelenmiştir.

MEVZUAT

Şimdi mevzuat biraz – son birkaç yıldır, solucan dökümü kontrol ürünleri de dahil olmak üzere böcek ilacı satan şirketler, solucan dökümü aktif bileşenlerinin diğer AK Ülkeleri tarafından inceleme altında olduğunu söyleyerek, çim yöneticilerini korkutuyor. Bu doğru olabilir, ancak aktif bileşenin geri çekilmesi, eğer varsa, uzun yıllar sonra.

Web tabanlı bilgi hizmeti Pesticides News (http://www.pan-uk.org/pestnews/Actives/Carbenda.htm), aktif madde olarak dünya çapında tescili olan Carbendazim’in dünya çapında yaygın uygulamaları olduğunu beyan eder. 12.000 tondan fazla aktif bileşene eşdeğer, kullanıcı düzeyinde 116 milyon sterlinin üzerinde küresel pazar.

Daha fazla bilgi için siteyi ziyaret etmenizi öneririm, bu arada ben gidip solucan yiyeceğimi düşünüyorum.

Mike Seaton, IOG’nin bir üyesidir ve 1991’de sözleşmeli ilaçlama şirketi Weed Free’yi kurmadan önce altı yıl boyunca saha görevlisi olarak çalışmıştır.