Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta Kurdu İlaçlama Yaygın kemirgen böceği ( Anobium punctatum) istanbul böcek ilaçlama wolves olarak da malum ağaç kurdu, çoğu zaman oldukca aç ve ahşap mobilya ve bileşenlerine büyük zarar verir.

Tahta kurdu yahut larvaları ahşabı yemeye başladıktan ve ağaç yüzeyinde tipik minik ağaç kurdu delikleri görüldükten sonrasında, tahta solucanlarıyla savaşmanın tam zamanlarıdır. Aksi takdirde sevilen bir mobilya yahut mühim bir mimari yapı tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Ağaçları yok eden böceklere ilişkin olan ağaç solucanları, bununla beraber ev uzun boynuzları ve diri odun böcekleri, olası olan en yakın zamanda ortadan kaldırılmalıdır. Bizimle tahta kurdu istilasını iyi mi tanıyacağınızı ve tahta solucanlarından iyi mi kurtulacağınızı öğreneceksiniz.

Tahta Kurdu İlaçlama
Tahta Kurdu İlaçlama

Ağaç solucanlarının görünümü ve gelişimi

Kemirgen böceğiyle savaşmadan ilkin, neye benzediğini bilmelisiniz. Bu sebeple ağaç kurdu ekmek böceğine oldukca benzer. Kemirgen böceği sıklıkla 3 ila 5 mm uzunlukta , koyu kahverengi bir renge ve oval bir şekle haizdir . Başı bir pronotum tarafınca korunmaktadır. Hafif büyütülmüş üç uç irtibat antenleri temsil eder.Tahta solucanının larvaları kuvvetli bir halde kavislidir, sadece ahşabı yedikleri kuvvetli çeneleri vardır. Tahta kurdu ilacı organik savaşım Tahta Kurdu ilacı Tahta kurdu ilacı öneri Tahta kurdu sesi Ağaç kurdu kurutma hasım Tahta kurdu ile tahta kurusu arasındaki ayrım Tahta kurdu Nereden gelir Tahta kurdu insana zarar verir mi Sayfada Gezinme

Her dişi , tahtadaki bir çatlağa ortalama 20 ila 30 yumurta bırakır . Larvaları 3 hafta sonrasında yumurtadan menfaat , ahşabı kazar ve 4 yıla kadar gelişir . Larva tamamen büyür büyümez, o ve erişkin böceği pupa yapar ve ahşabı terk eder.

Tahta kurdu istilasındaki anormallikler

Mühim ağaç kurdu istilası: Besleme delikleri ve odun unu görülüyorsa, harekete geçme tarihi gelmiştir.

Her şeyden ilkin, ağaç kurdu istilası ile daha sık gerçekleştirilen 1 ila 2 mm çapında daha ilkin bahsedilen delikler dikkat çekicidir. Gönderen sayısının bu deliklerden biri çoğu zaman olabilir çıkarımda iç yıkımını ahşap. Sadece ağaç kurdu larvaları yuvalarında oyalanırken, öteki parazitlerin larvaları daha sık ortaya menfaat ve bu yüzden daha ivedi ayrım edilir. Ayrıca, sondaj tozu emisyonu bilhassa dikkat çekicidir. Ne kadar oldukca sondaj tozu bulursanız, tahta kurdu istilası o denli büyük olur.

Tahta kurdu kontrolüne süratli genel bakış

Ziraat ilacı Aksiyon modu
kuruluk Kuru odun, tahta solucanı için yemek rolü görmez ve açlıktan ölür.
ısı 55 °C’nin üstündeki sıcaklık, tahta kurdu larvalarını öldürür.
bor tuzu Önleyicidir ve tahta kurtlarını uzaklaştırır.
Amonyak Dumanlar uzaklaşır ve tahta kurtlarını ve larvaları öldürür
Sirke aslı Hoş olmayan kokular tahta kurdunu uzaklaştırır.
meşe palamudu Beslenme alanlarını isteyerek değiştiren tahta kurtları için bir incelik.

Ağaç solucanlarını denetlemek

Her şeyden ilkin, tahta kurtlarıyla savaşım yöntemi de birazcık onların oluşumuna bağlıdır. Oldukça sayıda ağaç kurdu ile uğraşıyorsanız , çoğu zaman kimyasal maddelerle çalışmanız daha iyidir – lütfen kullanılan madde için bütün emniyet talimatlarına ne olursa olsun uyun – yahut ustalaşmış bir yok edici ile iletişime geçin .

Öte taraftan, ahşabın yalnızca minik bir alanı yahut hatta yalnızca bir mobilya parçası etkilenirse, aşağıdaki biyolojik ilaçları ve ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. Bu sebeple bu çoğu zaman etraf ve esenlik için daha iyidir.

Tahta kurdu kontrolü için biyolojik

  1. Tahta kurtları yalnız müsait halde nemli olan ağaçta yaşayabilir . Örnek olarak, kurtarmak ve tahta kurtlarından kurtulmak dilediğiniz eski, enfekte bir mobilyanız var ise, mobilyayı merkezi ısıtmalı bir odaya yerleştirin . Şeklinde ahşap kurur dışarı, larvalar ölecektir. Aslına bakarsan yeterince kurudukları için odadaki öteki ahşap parçaların saldırıya uğramasından korkmanıza gerek yok.
  2. Tahta kurtları da ısıya oldukca kuvvetli reaksiyon verirler . Çoğu zaman 55 santigrat aşama, tahta kurtlarını yok etmek için yeterlidir. Bunun protein çekirdeği ile ilgisi var. Tahta solucanları büyük seviyede protein içerdiğinden, onu parçalamak ve böylece tahta solucanını ortadan kaldırmak için sıcaklık kullanabilirsiniz. Bu yüzden müsait odun parçasını alıp örnek olarak fırına yahut saunaya koymalı ve belirtilen sıcaklıkta bir saate kadar orada dinlenmeye bırakmalısınız .
  3. Şayet “hareketli” bir tahta parçası değil de sağlam bir kiriş ise, aşağıdaki numarayı deneyebilirsiniz: Tahta kurtları meşe palamutlarını sever. Bu nedenle enfekte olmuş bölgenin yakınına birkaç meşe palamudu koyun. Tahta kurtları kokudan büyülü bir halde etkilenir. Solucanları deliklerden çıkardığında, tahta solucanlarıyla savaşmaya başlayabilirsiniz.
  4. Öteki bir çeşidi ise ağaç solucanlarına karşı bor tuzudur.Kafi dozlarda ağaç solucanlarına karşı önleyici ve savaşım edici etkiye haizdir. Aynı zamanda, tuz ahşabın enine kesitine oldukca fazla nüfuz etmediğinden, yalnızca nispeten geç, daha emin olarak tam böcekler uçup gittiğinde emilir. Halihazırda mevcud larvalar, tuzla ilk kere tam böcekler olarak i·lişki etmeden ilkin bir müddet yemeye devam edebilirler. Sadece bor tuzu ile uzun soluklu tedavi ile tahta kurduyla tamamen savaşım edilebilir.
  5. Başka bir ev ilacı amonyaktır. Etkilenen mobilya parçasının üstüne sığ bir kase amonyak yerleştirin. Mobilya parçasını folyo ve bantla hava almayacak halde sarın ve birkaç gün beklemeye alın. Yayılan buharlar larvaların yaşama veda etmesine yol açar. Sadece dikkatli olun: meşe yahut kayın şeklinde birtakım ağaçlar renk değiştirebilir. Sadece yumuşak ağaçta, ağaç solucanlarıyla savaşım için bu metot bir problem teşkil etmemelidir.
  6. Sirke kokusunu kimse sevmez – tahta kurdu bile. Bir şırınga ile gözüken deliklere birazcık sirke aslı koyun ve tahta kurdu kaçacaktır. Sadece, tahta kurdu yalnız sürüldü ve yeni bir yuva arıyor.

Dikkat: Bu aşamada ağaç solucanlarıyla mücadelede ilk olarak larvaların yok edilmesi icap ettiğini yine belirtmek istiyorum. Erişkin ağaç kurtları nispeten rahat bir halde yok edilebilirken, uzun solukta soruna yol açan larvalardır. Bu yüzden, ağaç solucanlarıyla herhangi bir kalıntı bırakmadan savaşım edip etmediğinizi dikkatlice deneyin . Aksi takdirde, kalan larvalar daha da geliştiğinden ve ahşaba yeni yumurtalar bıraktığından, birkaç sene sonrasında her şeye tekrar adım atmak zorunda kalma olasılığınız vardır.

Tahta kurdu istilasını önleyin ve ahşabı

Tahta kurtları bilhassa ahşabın nemiyle ilgilendikleri için, gizlenen ahşabın iyi kurumasını yahut kuru kalmasını sağlamalısınız . Aleni havada, zemindeki rutubet , aksi takdirde ahşabın kurumasını ve hatta daha çok nemlenmesini engelleyeceğinden , ahşap hiç direkt yere uzanmamalıdır. Ek olarak, ahşabı yağmurdan korumak için devamlı bir branda dibine geçirmek en iyisidir .